Gazeteciler kendini nasıl korumalı, nasıl haber yapmalı?
05 Haziran 2020 Cuma

CHP’li vekilden şok iddia, “zarar eden Çaykur fetöcü bir tv’nin uydu kirasını ödüyor!

Gazeteciler kendini nasıl korumalı, nasıl haber yapmalı?

18 Mart 2020 Çarşamba 18:39
Bu haber 1447 kez okundu
Gazeteciler kendini nasıl korumalı, nasıl haber yapmalı?
Gazeteciler kendilerini koronavirüsten nasıl korumalı? Haberlerini nasıl yapmalı? Journo gazetecilerin panik yaratmadan nasıl haber yapabileceklerini anlatan bir haber yayınladı.

Haber neredeyse gazeteciler orada. Kimi zaman hastane önlerinde koronavirüs takip ediyor, kimi zaman Sağlık Bakanının basın açıklamasını izliyor. Üstelik telefon, tablet, kamera, fotoğraf makinesi, bilgisayar gibi onlarca materyal kullanmak zorunda kalıyor ve bu durum hijyen açısından oldukça sorunlu.

Türkiye Gazeteciler Sendikası yayın organı Journo gazetecilerin hem haber yaparken kendilerini nasıl korumaları gerektiğini hem de haberlerini panik yaratmadan nasıl yapabileceklerini anlatan bir haber yayınladı.

KORKU DİLİ KULLANMAYIN

Haberlerinizde öznel sıfat kullanımını azaltın. Örneğin hastalığı betimlerken “ölümcül” gibi ifadeler kullanmayın. Görselleri dikkatle kullanın. Önleyici eylemleri açıklayın. Tık avcısı başlıklardan kaçının ve sunumda yaratıcı olun. Hastalığı siyasi çıkarları için kullanabilecek partizan kaynaklara karşı tetikte kalın. Haberinizi sadece tıp uzmanlarının görüşüne dayandırın.

UZMANLARINIZI ÖZENLE SEÇİN

Salgınla ilgili bilgi sağlamaktan sorumlu resmi kurumları takip edin. Bu hastalıkla ilgili uzman bulmak ise her zaman kolay olmaz. Uzmanlarınızı dikkatle seçin. Bir bilimsel konuda Nobel Ödülü kazanmak sizi tüm bilim konularında bir otorite yapmaz. Doktoralı olmak veya prestijli bir tıp fakültesinde ders vermek de sizi farklı bir alanda uzman yapmaz.

Uluslararası Gazetecilik Ağı (IJN), COVID-19 salgınını haberleştiren gazetecilere şu tavsiyelerde bulunuyor: Sahadaki ruh hâlini anlayıp kendi çalışmanıza aktarın. Analize değil, habere odaklanın. Başlıklarınıza dikkat edin. Verilen her sayının doğru olmayabileceğini hatırlayın. Mümkün olduğunca çok insanla konuşun. Irkçı klişelerden kaçının. Ortam yatıştıktan sonra da haberin peşini bırakmayın. 

ÖNCE KENDİNİZİ KORUYUN

New York merkezli Gazetecileri Koruma Komitesi’nin (CPJ) COVID-19 rehberine göre gazeteciler şu önlemleri almalı:

Ellerinizi mutlaka sıcak su ve sabunla yıkayın. Tıbbi tedavi merkezleri gibi enfeksiyonun olduğu yerleri ziyaret ederken koruyucu eldiven takın.
Virüsten etkilenen bir bölgedeki et ve balık pazarları, çiftlikler gibi yerlere gitmeyin. Ekipmanınızı antimikrobiyel mendillerle temizleyin ve daha sonra detaylı olarak dezenfekte edin

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV