RİZE Haberleri Tümü

Otizmli çocuklar için tulum eşliğinde yürüdüler

 

Otizmli çocuklar için tulum eşliğinde yürüdüler

Rize Otizmle Mücadele Derneği (ROMED), "Dünya Otizm Farkındalık Günü" dolayısıyla yürüyüş düzenledi.

Memişağa Parkı'nda toplanan grup, tulum eşliğinde Cumhuriyet Meydanı'ndan sahil dolgu alanındaki ROMED Atölyesi'ne kadar yürüdü. 

Alandaki oyun alanında eğlenen otizmli çocuklara yiyecek ikram edildi. 

Rize Valisi Kemal Çeber, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Otizm Haftası etkinliklerinin devam ettiğini söyledi.

yürüdülerOtizmli çocukların özel çocuklar olduğunu dile getiren Çeber, "Bu çocuklar özel kardeşlerimiz. Çok temiz ve saf dünyaları var. Toplum olarak onları biraz daha fazla anlamamız lazım. Biraz daha bu çocuklarımızın dünyalarının nasıl olduğunu ve onlarla neler yapabileceğimizi iyi anlamamız lazım. Bu çocuklarımıza imkanlar ve ortamlar sağlandığında neler yaptıklarını görüyoruz. Bu çocuklar bizim bir parçamız. Sadece biraz farklılar. Bunu anlamamız lazım. Onlarla beraber çok güzel şeyler yapabileceğimizi anlamız lazım. Bu çocuklarımızı seviyoruz." ifadelerini kullandı. 

ROMED Başkanı Resul Usta da otizmli ailelere ulaşmak, onları otizm konusunda bilinçlendirmek, destek olmak ve yaşadıkları sıkıntıları bir nebze olsun paylaşarak hafifletmek adına çalışmalar yaptıklarını anlattı.

otizm2-002.jpg

Yürüyüşe İl Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman, Güneysu Kaymakamı Davut Düzgün, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü İdris Altuntaş, İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Koçak, sivil toplum kuruluşu üyeleri, otizmli çocuklar ve aileleri ile vatandaşlar katıldı.

otizm1-003.jpg

pazar53

Paylaş
Tweet Paylaş Paylaş
Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz