KADIN Haberleri Tümü

'İnsanların hukukun işlemesi için bedenlerini ölüme yatırması utanç verici'

 Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven’in, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle 8 Kasım 2018’de başlattığı süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemi 120’nci gününde devam ediyor.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Diyarbakır’da düzenlenen etkinliklere katılan akademisyen Fatma Bostan Ünsal, Türkiye’de hak ihlalleri ve büyük hukuksuzluklar yaşandığını belirterek, DTK Eş Başkanı Leyla Güven’in başlattığı açlık grevine dikkat çekti.

İLGİLİ HABER: LEYLA GÜVEN'İN AÇLIK GREVİ EYLEMİ 4 AYI GERİDE BIRAKTI

'YASALARIN UYGULANMASI İÇİN AÇLIK GREVİ YAPILIYOR'

Türkiye’nin kendi iç hukukunu uygulanmaması üzerine Leyla Güven’in açlık grevine girdiğini vurgulayan Ünsal, “Türkiye’de anayasayı uygulamak için insanların açlık grevine girmesi  bu ülke adına bir utançtır” dedi.

İktidarın Leyla Güven’in grevine bir an önce ses vermesi gerektiğini söyleyen Ünsal, “Anayasamızda yazan hukuki haklarının uygulanması ve normal prosedürün işlenmesi için yapılan bir grevdir. Yani Türkiye’de hukukun işlemesi için insanların bedenlerini ölüme yatırması Türkiye için utanç vericidir. Kendi iç hukukunuzda yazmış olduğunuz bir şeyi uygulamanız gerekiyor. Açlık grevleri insanların sorunlar karşısında çözüm bulamadığı son bir çaredir aslında. Bir an önce Türkiye’nin kendi hukukuna dönmesi ve kendi hukukunu uygulaması gerekir” ifadelerini kullandı. 

‘CEZAEVLERİ STK’LARA AÇIK HALE GETİRİLMELİ’

 Açlık grevlerinin sürdüğü cezaevlerinde kamuoyunun sağlıklı bilgi almadığını, bunun da toplumu şüpheye düşürdüğüne dikkat çeken Ünsal, cezaevleri ve gözaltı merkezlerinin sivil toplum kuruluşlarına açık olması gerektiğine işaret etti. Ünsal, “Eğer iktidar durum mükemmeldir diyorsa ilk yapacağı şey şeffaflık ilkesine uyup insan hakları aktivitelerine açmalıdır” diye konuştu

Paylaş
Tweet Paylaş Paylaş
Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz