Kolombiya gerçekleri
02 Nisan 2020 Perşembe

RİZE’DE VAKA SAYISINDA CİDDİ ARTIŞ

Kolombiya gerçekleri

02 Ekim 2018, 14:53
Bu makale 10840 kez okundu
Kolombiya gerçekleri
Sinem Demir
 Pazar günü tramway ve metroya tek başıma binme tecrübemi ikileyerek ‘13. Mahalle’ turuna katıldım. Tur bedava ama sonunda gönlünden ne koparsa veriyorsun. Peki nedir 13. Mahalle veya Commun 13 ? Dünyanın en acımasız ve güçlü uyuşturucu baronu Pablo Escobar, benim bulunduğum şehir olan Medellin’li. 1980-1990 arasında akıl almaz bir güç ve uyuşturucu gezegeni oluşturuyor ve merkezi de yoksul gençlerin olduğu Communa 13 oluyor. O 91’de öldürülse de olaylar bitmiyor. O kadar çok ölüm olmuş ki o mahalleden, katliamlar zinciri.. Bilgilerin bir kısmını tur rehberi anlattı ama ben o gittiğim müzedeki belgesellerde daha çok şey öğrenmiştim. Fakat bu bilgilerin de eksik olduğunu düşünüyorum.Tur rehberi kadın da o mahalledenmiş. 
Mafya alıp başını giderken, devlet masumları hedef alan faili meçhullere girişiyor. Bunu yaparken de derin devlet süsü verilen ama tabi ki devlet tarafından silahlandırılan paramiliterler inanılmaz kıyımlar gerçekleştiriyorlar. Ve sonra sosyalist gerilla hareketi FARC oluşuyor. Faili meçhuller arttıkça FARC güçleniyor ve mahalleye egemen oluyor. Bu trafikteki uyuşturucu ve altın arama işlerinden payını kaçırmak istemeyen mafya, devlet her biri birbirine giriyor. En nihayetinde devlet yeniden bir katliam yaparak kontrol sağlıyor. İki üç yıl önce de FARC ile devlet arasında barış sağlanıyor ve halkın bir kısmı buna karşı çıksa da devlet bu konuda geri adım atmıyor yani barış devam ediyor. Tur rehberinin kimi söylemlerinden hoşlanmadım ve bunları da söyledim.  tüm şiddeti eşitleyerek konuşamasını objektif bulmadım. Geçenlerde gittiğim ve Kolombiya geçmişini anlatan müzedeki röportajlar açıkça, devlet faşizminin aslında 1950’lerde sol görüşlü liberallerin her fırsatta uluorta öldürülmeleriyle başladığını anlatıyordu. Vay be dedim, çarpıtmadan anlatmışlar. 
Hiç bir yerde halk suçlu doğmaz, hiç bir zaman da dış güçlerin çomaklarıyla dengeler bozulmaz. Her zaman o ülkenin kendi faşizmi ve ayrımcılığı şiddeti körükler. bu bilinç tüm halkta oluşmadan, o kötü bu kaka/devlet iyi mantığı ile halklar her zaman tehlikedeler . Eleştirip gözünü yanlışlarına dikersen, ayrımcılıklar azalır. Yoksa işte çorabını bile ayağından alıp seni çıplak ayakla gezmek suçtur diye bir de kodese tıkar. 
13. Mahallede sosyal projeler uygulanıyor, tüm grafittilerin anlamları var. Yürüyen merdivenler yapılmış üç dört adet. kafeler ve sanat evlerine turlarla gelen turistler birşeyler alarak destek oluyorlar. Olanları daha iyi bilenler yazabilirler memnun olurum.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV