'İnsanların hukukun işlemesi için bedenlerini ölüme yatırması utanç verici'
22 Eylül 2019 Pazar

ÇAY-KUR PATRONU ALİM ADRES ŞAŞIRDI

'İnsanların hukukun işlemesi için bedenlerini ölüme yatırması utanç verici'

07 Mart 2019 Perşembe 11:37
Bu haber 2604 kez okundu
'İnsanların hukukun işlemesi için bedenlerini ölüme yatırması utanç verici'
 Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven’in, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle 8 Kasım 2018’de başlattığı süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemi 120’nci gününde devam ediyor.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Diyarbakır’da düzenlenen etkinliklere katılan akademisyen Fatma Bostan Ünsal, Türkiye’de hak ihlalleri ve büyük hukuksuzluklar yaşandığını belirterek, DTK Eş Başkanı Leyla Güven’in başlattığı açlık grevine dikkat çekti.

İLGİLİ HABER: LEYLA GÜVEN'İN AÇLIK GREVİ EYLEMİ 4 AYI GERİDE BIRAKTI

'YASALARIN UYGULANMASI İÇİN AÇLIK GREVİ YAPILIYOR'

Türkiye’nin kendi iç hukukunu uygulanmaması üzerine Leyla Güven’in açlık grevine girdiğini vurgulayan Ünsal, “Türkiye’de anayasayı uygulamak için insanların açlık grevine girmesi  bu ülke adına bir utançtır” dedi.

İktidarın Leyla Güven’in grevine bir an önce ses vermesi gerektiğini söyleyen Ünsal, “Anayasamızda yazan hukuki haklarının uygulanması ve normal prosedürün işlenmesi için yapılan bir grevdir. Yani Türkiye’de hukukun işlemesi için insanların bedenlerini ölüme yatırması Türkiye için utanç vericidir. Kendi iç hukukunuzda yazmış olduğunuz bir şeyi uygulamanız gerekiyor. Açlık grevleri insanların sorunlar karşısında çözüm bulamadığı son bir çaredir aslında. Bir an önce Türkiye’nin kendi hukukuna dönmesi ve kendi hukukunu uygulaması gerekir” ifadelerini kullandı. 

‘CEZAEVLERİ STK’LARA AÇIK HALE GETİRİLMELİ’

 Açlık grevlerinin sürdüğü cezaevlerinde kamuoyunun sağlıklı bilgi almadığını, bunun da toplumu şüpheye düşürdüğüne dikkat çeken Ünsal, cezaevleri ve gözaltı merkezlerinin sivil toplum kuruluşlarına açık olması gerektiğine işaret etti. Ünsal, “Eğer iktidar durum mükemmeldir diyorsa ilk yapacağı şey şeffaflık ilkesine uyup insan hakları aktivitelerine açmalıdır” diye konuştu

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
  • batman'da büyük insanlık buluştu..
  • Nabız Gazetesi - Rize Haber , Rize Haberleri, Bölge Haberleri, Karadeniz Haber, Artvin Haberleri - 29 Mayıs 2015 Manşeti
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV