20 Kasım 2018 Salı

Külünkoğlu FETÖ dostluğu Dekana dayandı!!!

Hopa'lı Kadınlar çocuk istismarı ve cinayetine karşı sokakta

05 Temmuz 2018 Perşembe 12:10
Bu haber 877 kez okundu
Hopa'lı Kadınlar çocuk istismarı ve cinayetine karşı sokakta

 Kadınlar memleketin birçok yerinde çocuk istismarı ve cinayetine karşı eylem gerçekleştirdi. Eylemlerde istismar ve tecavüz suçlarının önlenmesinin önemine vurgu yapıldı

Kadınlar memleketin birçok yerinde çocuk istismarı ve cinayetine karşı eylem gerçekleştirdi. Eylemlerde istismar ve tecavüz suçlarının önlenmesinin önemine vurgu yapıldı.

İşte il il eylemler:

Trabzon: Çocuğun üstün yararına yasalar istiyoruz

Trabzon Emek ve Demokrasi Güçleri, artan çocuk istismarını protesto etmek için yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş kalabalık bir kitle ile “Çocuk istismarına hayır” sloganı ile başladı. Yürüyüşte geçtiğimiz günlerde katledilen 8 yaşındaki Eylül Yağlıkara ile 4 yaşındaki Leyla Aydemir de anılarak çocuk istismar ve tecavüzünün son bulması için ses çıkarıldı. Yürüyüşün ardından basın açıklaması yapıldı.

Açıklamada, çocuğa yönelik cinsel şiddetin, erkek egemen sistemin ortaya çıkardığı ve meşrulaştırdığı bir şiddet türü olduğu ifade edildi. Bu nedenle çocuğa yönelik şiddetin sadece failin cezalandırılması ile çözülemeyeceği, devletin öncelikli görevinin çocukların istismara maruz kaldığı şartları ortadan kaldırmak, koruyucu ve önleyici hizmetleri kurumsallaştırmak olduğu belirtildi. “İdam tartışmaları toplumsal linç kültürünü beslemekten, çocuk istismarının nedenlerini ortadan kaldıracak tartışmaları gündemden uzak tutmaktan başka bir işe yaramamaktadır” denildi.

Açıklamanın ardından Trabzon CHP Milletvekili Ahmet Kaya, “Kimyasal hadım çözüm değildir, şiddeti yeniden doğurur. Önemli olan doğru ve eğitimli bireyler yetiştirmektir” dedi. Eylem, mücadele çağrısı ve “Çocuk istismarı durdurulsun” sloganları ile sona erdi.

Samsun: İstismar insanlık suçudur

Samsun Kadın Dayanışması “İstismar insanlık suçudur” diyerek Eylül ve Leyla için Denizevleri Antik Tiyatro’dan Atakum İskelesi’ne kadar yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşün ardından yapılan açıklamada AKP’nin engellemeleriyle çocuk haklarını koruyucu tedbirlerin alınmadığını belirtildi. Açıklamada ayrıca hayvanlara yönelik şiddetin ve tecavüzlerin artmasına da dikkat çekildi.

Açıklamada ayrıca 2016 yılında çocuk istismarının araştırılması için verilen önergenin ve Çocuk Bakanlığı kurulması için verilen önergenin AKP’nin oyları ile reddedildiği hatırlatıldı.

“Bunlar tecavüzcü değil, bunlar cinsel istismar suçunu işlemiş kişiler değil, tamamen ailelerin ve küçüğün rızası ile yapılmış işler” diyen Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın Leyla ve Eylül için “Kimyasal hadım düzenlemesini yeni dönemde devreye sokacağız” sözlerine karşı kadınlar şunlar söylendi:

Hadım ve idam naralarıyla AKP’nin Leyla ve Eylül üzerinden  yıldır dayattığı kadın düşmanı, çocuk düşmanı politikaları aklama çabası gözden kaçmamıştır. Cinsel şiddet sadece bireysel değil, toplumsal bir mesele olarak ele alınmalıdır. Hadım ve idam cezası suçu toplumsal kaynaklardan ayırarak tartışmaya, suçu bireyselleştirmeye ve cinsel şiddeti hastalık haline getirmeye neden olacaktır.

Kadınlar son olarak Türkiye’nin de taraf olduğu, Çocuk Hakları Sözleşmesi, Avrupa Konseyi Çocukların Cinsel Sömürü ve İstismara Karşı Korunması Sözleşmesi ve İstanbul Sözleşmesi başta olmak üzere uluslararası sözleşmelere uygun olarak bir Çocuk Hakları Bakanlığı kurulmasını talep etti.

Samsun Kadın Dayanışması, açıklamalarının sonunda yaşanan sürecin takipçisi olacaklarını, verilmeyen her ceza için, katledilen her çocuk için sokakta olacaklarını duyurdu.

Hopa: Eylül ve Leyla’nın çığlığı olmak için bugün sokaklardayız

Hopa ve Kemalpaşa’da kadınların çağrısıyla Hopa halkı Hopa Parkı’nda toplandı.

Hopa Meydanı’na yapılan yürüyüşün ardından açıklama yapan Sevcan Altunkaya “Eylül ve Leyla’nın çığlığı olmak için bugün sokaklardayız. Çocukları koruyamayan adaletsizlikten, hukuksuzluktan utanç ve öfke duyuyoruz. Leyla için, Eylül için herkesi ses olmaya çağırıyoruz. Çocuklarımızın geleceğini karartmalarına izin vermeyeceğiz, bu karanlık zihniyete teslim olmayacağız, hesap soracağız. Bizler sokaklarda olduğumuz sürece, çocuklarımıza yapılan her türlü istismar karşısında gericilerden hesap sormaya devam edeceğiz” dedi.

Açıklamanın ardından “Güzel günler göreceğiz” şarkısını söyleyen kadınlar mücadele sözü verdi.

Ereğli: Bütüncül bir çocuk koruma politikası hayata geçirilmeli

Ereğli Kadın Platformu’nun çağrısı ile toplanan kadınlar, çocuk istismarına ve şiddete karşı Çilek Kadın Heykeli önünde toplanarak basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamayı platform adına sözcü Hamide İpek okudu.

İpek açıklamada, istismarı önlemek için cezaların artırılmasının çözüm olmadığını, suçluyu tıbbi  uygulamalarla cezalandırmaya çalışmanın kısas, linç, idam gibi cezalandırma yöntemlerinin önünü açacak tehlikeli bir adım olduğunu kaydetti.

Sorunun ana kaynağını bulup üzerine gitmek ve suçun işlenmesini önlemek gerektiğini belirten İpek kadınların taleplerini şöyle sıraladı:

 • Cinsel istismar ile mücadele ancak çocuğu merkeze alan politikaların yasalarla desteklenmesiyle mümkündür. Önleme ve koruma felsefesini merkeze alan hak temelli bütüncül bir çocuk koruma politikası hayata geçirilmelidir.
 • Cinsel istismarlarda zaman aşımı sorununa çözüm bulunmalı, çocuğun beyanının hukuki değeri güçlendirilmeli. Cezalar yeniden değerlendirilmeli ve kurumsal mekanizmaların oluşturulması konusunda uluslararası sözleşmeler ve iyi örnek oluşturan ülkelerin deneyimleri incelenmeli.
 • Cinsel istismara uğrayan çocuklar için yardım ve destek mekanizmaları kurulmalı.
 • Çocuk yaşta ve zorla evlendirmeyi önleyecek ve tüm sorumlular hakkında caydırıcı cezalar getirecek yasal düzenlemeler yapılmalı.
 • Failin çocuk olduğu durumlara ilişkin ayrı bir düzenleme yapılmalı.
 • Kadınların ve çocukların şiddete, tacize, tecavüze maruz kaldıklarında başvuracakları merkezler yaygınlaştırılmalı.
 • Cinsel istismara karşı koruyucu-önleyici cinsel sağlık ve toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi başta çocuklar olmak üzere herkes için erişilebilir hale gelmelidir.

Bursa: Caydırıcı cezai yaptırımlar hayata geçirilsin

Bursa’da 15 bin kişinin katılımıyla “Çocuğuma Dokunma” yürüyüşü düzenlendi. Kitle örgütlerinin çağrısıyla düzenlenen yürüyüş, Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’nda gerçekleştirildi. Yoldan geçen sürücülerin korna çalarak destek verdikleri yürüyüş yaklaşık 2 saat sürdü.

Evrensel’in haberine göre, yürüyüş öncesi grup adına açıklama yapan Esra Yalçın Ünal, son dönemde Türkiye’de sayıları hızla artan cinsel istismar olaylarına karşı artık dur demek için burada toplandıklarını belirtti:

Artık Eylül’ler Leyla’lar bu acıyı yaşamasın, çocuklarımızın yüzüne utanarak bakmayalım diye bugün burada toplandık. Artık yeter diyoruz. Cinsel istismar kime yapılırsa yapılsın suçtur. Bir an önce gerekli ve caydırıcı cezai yaptırımların hayata geçmesini bekliyoruz.

Kocaeli: Mevcut yasalar uygulansın

CHP Kocaeli Kadın Kolları, çocuk istismarına karşı eylem düzenledi. Kocaeli Kent Meydanı’nda gerçekleştirilen eyleme Emek Partisi, Veli-Der, Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği ve KESK destek verdi.

Açıklamada konuşan CHP Kocaeli İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, yöneticileri samimiyetsiz bulduklarını ifade etti.

Kaya, “Daha kaç çocuğumuzun katledilmesini, daha kaç Eylül’lerin Leyla’ların hayattan koparılmasını bekleyeceğiz” sorusunu yönelten Kaya, hükümetin kelime oyunu yapmaktan öteye gidemediğini aktardı. Mevcut yasaların dahi uygulanmadığını belirten Kaya, “Son 3 yılda 13 bin çocuk istismarı ile bütün zamanların en ulaşılmaz seviyesine erişen ülkemizdeki durumu bu topraklar artık taşıyacak güçte değildir. Toplumsal ahlaki değerlerimiz her geçen gün ayaklar altına alınmaktadır. Bu sorunu kelime oyunu yaparak, farklı cezaları tartışarak aşamayacağınızı sizler de biliyorsunuz. Bir an önce mevcut yasaların uygulanmasını, yaşanan bu acılara son verilmesini istiyor ve diliyoruz” şeklinde konuştu.

Adana: Kadın ve çocuk bakanlığı kurulsun

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, Adana’da Mor Dayanışma üyesi kadınlar, çocuklara yönelik cinsel saldırı, şiddet ve öldürme olaylarına karşı Atatürk Parkı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. “Eylül Leyla son olsun. Çocukları yaşatacağız” pankartını açan kadınlar, çocukların korunmasını istedi. Her geçen gün kadın ve çocukların katledildiğini aktaran Mor Dayanışma üyesi Pelin Songül Çiçek, kadınlara ve çocuklara yapılan cinsel istismarların sapıklıkla açıklanamayacağını dile getirdi. Çiçek, “Çocuğa yönelik şiddet, taciz ve tecavüzlere karşı bütüncül kapsayıcı tedbirler alınmasını, çocuk koruma birimleri oluşturulmasını, kadın ve çocuk bakanlığı kurulmasını talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

Hatay: Koruyucu ve önleyici tedbirler içeren yasal düzenleme yapılsın

İskenderun Kadın Platformu ise çocukların korunması için Eğitim Sen İskenderun Şubesi’nde basın açıklaması gerçekleştirdi. İskenderun Kadın Platformu Sözcüsü Makbule Kılıç, “Acilen çocuk haklarını merkeze alan, koruyucu ve önleyici tedbirleri içeren  yasal bir düzenleme yapılmalı” dedi.

Sendika.Org

468x60 -->

  Yorumlar

Admatic Scroll 300x250 Ad Code START --> Admatic Scroll 300x250 Ad Code END -->
EN ÇOK YORUMLANANLAR
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
 • batman'da büyük insanlık buluştu..
 • Nabız Gazetesi - Rize Haber , Rize Haberleri, Bölge Haberleri, Karadeniz Haber, Artvin Haberleri - 29 Mayıs 2015 Manşeti
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV