8 Mart'ta kadınlara biber gazıyla müdahale

banner100

09 Ağustos 2020 Pazar

Türüt’ün FETÖ’den yargılanması devam eden eşi !

8 Mart'ta kadınlara biber gazıyla müdahale

09 Mart 2019 Cumartesi 10:20
Bu haber 2816 kez okundu
8 Mart'ta kadınlara biber gazıyla müdahale
 İstanbul'da 'Dünya Emekçi Kadınlar Günü' vesilesiyle bugün 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü 17'inci kez düzenlendi.

Yürüyüşün saat 19:30'da İstiklal Caddesi'nin girişinde bulunan Fransız Kültür Merkezi önünden başlaması ve Tünel'e kadar devam etmesi planlandı. 

Yürüyüş öncesi Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi'nde polis bölgeyi abluka altına aldı. Tünel bölgesinde geçişler yasaklanırken Taksim Meydanı girişi de yaya trafiğine kapatılarak caddeler polis tarafından boşaltıldı.

Galatasaray Lisesi'nin önü iki taraflı hem meydan tarafından aşağıya Tünel'e hem de Tünel'den meydana doğru geçişlere kapatıldı. Taksim Meydanı'ndaki Cumhuriyet Anıtı’nın çevresi polis bariyerleri ile kapatılırken, anıt önünde TOMA ve çevik kuvvet polisi getirildi.

Ancak, gece yürüyüşüne katılmak isteyen kadınların caddeye akışı durdurulamadı. Kadınlar ara sokaklardan İstiklal'e girerek buluşma noktası olan Fransız Konsolosluğu önünde toplandı.

Polis, yürüyüşe gelen kadınların pankartlarını kontrol etti. Tüm engellere rağmen Fransız Konsolosluğu önünde toplanan binlerce kadın, alkış zılgıt ve düdükleriyle polisin tutumunu protesto etti. Davul çalarak, "Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa", "Jin Jiyan azadî", " Yaşasın kadın dayanışması", "Susmuyoruz korkmuyoruz itaat etmiyoruz", “Leyla Güven Onurumuzdur” gibi sloganlar atan kadınlar, "Feminist isyan", "Kadının direnişi kadına mirastır",  "Dolapta zıkkımın kökü, sokakta isyan var" dövizlerini taşıdı. 

"Barış" yazılı balonların uçurulduğu alanda kadınlar yürüyüş için toplanmaya devam ediyor. Kadınlar açıklama yaptıktan sonra yürüyeceklerini belirtirken, polis açıklamaya izin vermeyeceğini söyledi. 

GAZLA MÜDAHALE EDİLDİ

Polis İstiklal Caddesi'nde toplanan kadınlara tazyikli su ve biber gazı ilemüdahale etti. Polis binlerce kadının, Tünel'e yürümesine izin vermedi. Ara sokaklara da giren polis buradda kadınlara müdahale etti. Burada da biber gazı ve plastik mermi kullanıldığı öğrenildi. Polis, İstiklal Caddesi’ni tamamen boşalttı, göstericilerin tümü meydana sürüklendi.

“17’nci Feminist Gece Yürüyüşü” Platformu "8 Mart Yasaklanamaz" başlıklı metin yayınladı. 

'VAZGEÇMEYE HİÇ NİYETİMİZ YOK'

Metinde şu ifadelere yer verildi: 

"8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Çünkü 8 Mart tüm dünyada biz kadınların binler, on binler, milyonlar olup sokakları, meydanları doldurduğumuz, hayatı durdurduğumuz, haklarımız ve özgürlüğümüz için sesimizi yükselttiğimiz gün.

Çünkü feminist mücadelemizin geri dönüşü yok!

İstanbul’da, 2003’ten bu yana, yani 16 yıldır, kesintisiz bir şekilde, coşkuyla gerçekleştirdiğimiz 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü bu sene engellenmek isteniyor. Hâlbuki biz İstiklal’de bomba patladığı sene de yürüdük, İstiklal Caddesi’nin baştan aşağı inşaat çukurlarıyla dolu olduğunda da, Olağanüstü Hâl koşulları altında da… Hiçbir durumda, biz kadınlar, 8 Mart’ta sokakları bırakmadık. Hatta yıllar geçtikçe 100’e yakın kadının başlattığı bu yürüyüş 40 binleri buldu, feminist isyanımız sokaklara sığmaz oldu.

Krizle başa çıkmaya mecbur edildiğimiz, yargı dâhil tüm kurumların içinin boşaltıldığı, demokrasinin varlığından dâhi söz etmenin mümkün olmadığı, sessizleştirilmiş bir ülkede kadınlar hayatlarına sahip çıkmasın istiyorlar. Haklarımızın gasp edilmeye çalışıldığını, eşitlik talebimizin susturulmaya çalışıldığını, bize itaatin öğütlendiğini görüyoruz. Her gün çeşitli biçimlerde şiddete uğrarken bize, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde evde oturun deniyor!

Soruyoruz: Bu toplumun yarısını oluşturan kadınların haklarından rahatsız olan, kadınların sesini kısmaya çalışan devlet, kimin devleti?

Bu isyandan, eşitlik talebimizden, daha özgür bir hayat tahayyülümüzden, kahkahamızdan, arzularımızdan, varoluşumuzdan, yılların mücadelesiyle kazandığımız haklardan ve 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’müzden vazgeçmeye hiç niyetimiz yok. Haklı olduğumuzu biliyoruz. Hakkımız olduğunu biliyoruz.

Tüm kadınları 8 Mart gecesi İstiklal Caddesi’ni varlığımızla mora boyamaya, kalabalığımızdan güç bulmaya çağırıyoruz."

POLİS: İZİN VERİLMEYECEK

Taksim Metro İstasyonu da giriş ve çıkışlara kapatılmıştı. Çevik kuvvet ekipleri Gezi Parkı'nda bekletiliyordu. Özel harekat polislerinin de bazı binaların çatılarında bekletildiği görüldü.

Polis yetkilileri, İstiklal Caddesi'nde bu akşam herhangi bir etkinliğe izin verilmeyeceğini, etkinlik yapmak isteyenlerin İstiklal Caddesi'nin bir alt sokağına yönlendirileceğini duyurmuştu.

'GİRİŞLER AÇIK ÇIKIN GELİN'

8MartFeministYürüyüş twitter hesabından ise polis ablukasına dair "Saat 19:30’da Fransız Kültür Merkezi önü’nde buluşuyoruz. Yollardaki polis barikatları sizi yanıltmasın. Taksim Meydanı’ndan ve Sıraselviler’den rahatça Fransız Kültür’e doğru gelebilirsiniz. Girişler açık, çıkın çıkın gelin" açıklaması yapıldı.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV