Gözaltında Kürtçe konuşmakta yasak
03 Haziran 2020 Çarşamba

CHP’li vekilden şok iddia, “zarar eden Çaykur fetöcü bir tv’nin uydu kirasını ödüyor!

Gözaltında Kürtçe konuşmakta yasak

08 Ağustos 2019 Perşembe 13:26
Bu haber 1471 kez okundu
Gözaltında Kürtçe konuşmakta  yasak
 Hasankeyf’te nöbet eylemi yapmak isterken gözaltına alınan HDP Gençlik Meclisleri üyeleri, gözaltında darp edildiklerini, Kürtçe konuşmalarına izin verilmediğini ve kameralar karşısında çıplak aramanın dayatıldığını söyledi. 
 
Batman’ın 12 bin yıllık tarihe sahip Hasankeyf ilçesinin Ilısu Barajı suları altında kalmaması için sivil toplum örgütleri, siyasi partiler ve ekoloji hareketlerinin mücadelesi sürerken, Hakların Demokratik Partisi (HDP) Genç Kadın ve Gençlik Meclisi de ilçedeki tarihin korunması için 28 Temmuz’da “Nöbet eylemi” kararı aldı. 5 Ağustos’ta HDP Genç Kadın ve Gençlik Meclisi üyesi gençlerin yapmak istediği nöbet eylemine polis müdahale ederek, 19 kişiyi gözaltına aldı. Darp edilen gençler, götürüldükleri İl Emniyet Müdürlüğü’nde ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı. 
 
‘TARİHİN YOK EDİLMESİNE KARŞI ÇIKTIK’
 
Eylemde polisin sert müdahalesine maruz kalan ve gözaltına alınan Berxedan Yeni (17), Hasankeyf’in tarihi ve doğasının yıkılmasına karşı mücadele kararını aldıklarını belirterek, Hasankeyf’in12 bin yıllık tarihini 50 yıl olan bir baraj için yok edilmesine karşı çıktıklarını dile getirdi. Barajın doğanın yok edilmesine ve yüzbinlerce insanın göç etmesine neden olacağına dikkat çeken Yeni, “Aslında yapılmak istenen Hasankeyf şahsında bütün Kürdistan coğrafyasını insansızlaştırmaktır. İnsanları köylerinde barınamaz hale getirip şehirlerde işçi konumuna düşürmek istiyorlar” dedi.
 
‘ŞİDDET UYGULADILAR’
 
Hasankeyf’te yapmak istedikleri eylemin demokratik hakları olduğunu vurgulayan Yeni, çevrelerinde insanlar toplu yürüdüğü halde polisin kendilerine “toplu yürüyemezsiniz” diyerek engellediğini kaydetti. “Sırf siyasi bir kimliğimiz olduğu için şiddet uyguladılar” diyen Yeni, arkadaşlarına ve kendisine insanlık dışı muamele yapıldığına dikkat çekti. Arkadaşlarının yerde sürüklenerek gözaltına aldığını anlatan Yeni, gözaltı aracına aldıktan sonra çevik kuvvetin kask, cop kullanarak bazen de yumruk ve tokat atarak kendilerine saldırdığını vurguladı. Polislerin “Canım sıkıldı, sizi döverim” diyerek keyfi bir şekilde kendilerine saldırıda bulunduğunu belirten Yeni, arkadaşlarıyla birlikte ters kelepçelendiklerini ifade etti.
 
‘TEHDİT ETTİLER’
 
Batman emniyetine getirilen kadar hem sözlü hem fiziki şiddete maruz kaldıklarını vurgulayan Yeni, “Aşağılayıcı onur kırıcı küfürler ettiler. Batman emniyetinde keyfi uygulamalar devam etti. HDP Gençlik Meclisini illegalleştiren ve kreminize eden bir tavır takındılar. ‘Biz size izin vermeyeceğiz’, ‘Sizi cezaevine dolduracağız’, ‘Sizi öldüreceğiz’ gibi tehditlerde bulundular” diye konuştu.
Yeni, yaşadıklarına ilişkin suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti.
 
‘KÜRTÇE KONUŞAMAZSINIZ’
 
HDP Genç Kadın Meclisi Üyesi Sema Can (17) da, müdahale sırasında çember içine alındıklarını kaydederek, “Bizi gözaltı aracına koyduklarında bizlere mehter marşı ve ölürüm Türkiyem şarkılarını dinlettiler. Bu bittikten sonra bize hakarette bulundular. ‘Kürtçe konuşamazsınız’ diyerek başımızı çevirmemize izin vermiyorlardı” dedi.
 
‘BASKILARA BOYUN EĞMEYECEĞİZ’
 
Can, Batman'da TEM Şubeye götürüldüklerini ve erkek polislerin kamera karşısında bulunduğu bir yerde kendilerine çıplak aramanın dayatıldığını belirtti. Çıplak aramayı reddettiklerin için hırpalandıklarını aktaran Can, “Yaşanan durumla ilgili olarak suç duyurusunda bulunacağız. Genç kadınlar ve gençlik meclisi olarak sonuna kadar mücadele edeceğiz. Baskılara boyun eğmeyeceğiz. Sonucu her ne olursa olsun mücadelemize devam edeceğiz” diye konuştu. (Mezopotamya Ajansı)

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV