Bilirkişi noktayı koydu: Cumhurbaşkanı'na hakaret yok
22 Ağustos 2019 Perşembe

Dilipak “özeleştiri” deyip bombaladı: Bizim yamyamlar milletin paralarını çalıp kapitalist gavura emanet ederler

Bilirkişi noktayı koydu: Cumhurbaşkanı'na hakaret yok

10 Mayıs 2019 Cuma 15:41
Bu haber 647 kez okundu
Bilirkişi noktayı koydu: Cumhurbaşkanı'na hakaret yok

Demirören-Kalyoncu ailelerinin düğününün yapıldığı Çırağan Sarayı’nın önündeki yolun neden trafiğe kapatıldığını soran avukat Sertuğ Sürenoğlu’nun korumalar tarafından araç içerisinde 1.5 saat darp edilip, "Cumhurbaşkanı’na hakaretten" ev hapsine alınmasına ilişkin soruşturmada dikkat çeken bir gelişme yaşandı.

Sürenoğlu’nun gözaltına alındığı anlara ilişkin ortaya çıkan videoya dair iki ayrı bilirkişi raporu dosyaya girdi.

Bilirkişi raporlarından birini Adli Bilirkişi Tuncay Beşikçi hazırladı. Beşikçi’nin hazırladığı raporda, videonun teknik incelemesi yapıldı.

Beşikçi raporunda videoyu incelemek için kullanılan programlara yer verdi ve videonun montaj olmadığının kesin olduğunu belirtti.

KORUMALAR TUTANAK TUTMUŞTU

Sürenoğlu’nun darp edilme olayında Cumhurbaşkanlığı korumaları bir tutanak hazırlamıştı. Tutanakta, Sürenoğlu’nun Erdoğan’ın makam aracında oturduğu kısma doğru koşup “Şerefsiz köpek, bir düğün için yol mu kesilir lan” şeklinde bağırdığı iddia edilmişti.

Korumaların hazırladığı tutanakta ayrıca, Sürenoğlu’nun el kol hareketleri yaptığı, işlem yapılmak üzere araca davet edildiğinde ise “siz kimsiniz lan, beni götüremezsiniz, gelmiyorum” dediği ileri sürüldü.

TUTANAKTA YAZANLAR DOĞRU DEĞİL

Ancak, videoyu kare kare inceleyen ve sesleri analiz eden Adli Bilirkişi Tuncay Beşikçi, tutanakta yazanların gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Beşikçi 17 sayfalık raporunun sonuç bölümünde, şu ifadeleri kullandı:

“Video kaydında yapılan incelemelerde, Sertuğ Sürenoğlu olduğu anlaşılan şahsın, Olay Yakalama Tutanağı’nda belirtilen ‘Şerefsiz köpek, bir düğün için yol mu kesilir lan’ ve ‘siz kimsiniz lan, beni götüremezsiniz, gelmiyorum’ ifadelerine rastlanmadığı,

Video kaydında Sertuğ Sürenoğlu isimli şahsın, bir defa ‘Yazıklar olsun’ ve iki defa ‘Bir düğün için bu olur mu’ şeklinde ifadelerinin tespit edildiği, bu söylediklerinin olay yerinde bulunan diğer şahıslar tarafından onaylandığı…”

İKİNCİ RAPOR DA TUTANAĞI YALANLADI

Dosyaya giren ikinci bilirkişi raporu ise İstanbul Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü olan Tülin Çabuk imzalı. Çabuk, hazırladığı raporda görüntülerde yaşananları şöyle anlattı:

“Koruma ve polisler makam aracının arkasından koşarak giderken, yolun kenarında park etmiş iki aracın arasından yola doğru çıkmış resimde, en sağda görünen erkek vatandaşın bağırarak ‘bir düğün için bu olur mu’ demesi üzerine bazı korumalar geri dönerler. Polisin ve korumaların kendisine doğru iyice yaklaştığını görünce kaldırıma çıkarak biraz önce söylediği sözleri tekrarlar.

Yolun kenarında duran trafik polisi ‘al onu, al onu’ diyerek o tarafa doğru yönelirler. Koruma ve polisler bağıran kişinin yanına gelerek 'nereye kaçıyorsun' derler. Bağıran kişi, arkasındaki duvara yaslanarak polislerin yüzüne bakar. O esnada kamera kaydı caddeyi ve vatandaşları gösterir. Gelen polisler, bağıran kişinin koluna girerek onu götürmek isterler ama bağıran kişi gitmek istemez, direnir. Bunun üzerine polisler de koluna giderek vatandaşı götürür. Orada bulunan vatandaşlardan bazılarının bağıran şahıs için, ‘onun da yaptığı da ayıp yazık’ diye söyledikleri kamera kayıtlarından duyulmaktadır.” 

İstanbul Barosu'nun, bu raporlarla birlikte avukat Sürenoğlu'nun ev hapsinin kaldırılmasını talep ettiği öğrenildi.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
  • batman'da büyük insanlık buluştu..
  • Nabız Gazetesi - Rize Haber , Rize Haberleri, Bölge Haberleri, Karadeniz Haber, Artvin Haberleri - 29 Mayıs 2015 Manşeti
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV