26 Mart 2019 Salı

Trump, Golan Tepeleri imzasını attı

'Afrin operasyonu durmazsa büyük felaketlere yol açar'

11 Mart 2018 Pazar 22:34
Bu haber 789 kez okundu
'Afrin operasyonu durmazsa büyük felaketlere yol açar'

 İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, “Efrin operasyonu durmazsa büyük felaketlere yol açacaktır. Bundan sadece hükümet değil hava saldırılarına izin veren Rusya ve Suriye hükümeti de sorumlu olacaktır. Dünya buna seyirci kalmamalı” dedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, yaklaşık 850 bin kişinin yaşadığı Afrin kent merkezine yönelik hava saldırıları için “İnsani bir felakete yol açacak bir noktaya gelindi” dedi.

‘HUKUKİ DAYANAK YOK’

Türkdoğan, “Türkiye, yürüttüğü askeri operasyonun hiçbir şekilde ne Türkiye’nin kendi yasalarında ne de uluslararası hukukta hukuki dayanağı yok. Bu operasyona katılanların sivil ölümlerinden sorumlu olacağını unutulmamalı” uyarısı yaptı.

Afrin’de uyulmayan bir ateşkes kararı, önümüzdeki hafta içi ise Afrin gündemiyle toplanması beklenen Birleşmiş Milletler’in (BM) Afrin’de yaşananlara seyirci kalmaması gerektiğini belirten Tükdoğan, “Özelikle hava saldırıları insani trajediye yol açacaktır” dedi.‘OPERASYON DURMALI’

Operasyonun kent merkezine uluşmasıyla sivil-silahlı ayrımının kalmadığını belirten Türkdoğan, şunları söyledi: “Operasyonun sebebi sınır güvenliği ise sınırlar yeteri kadar kontrol altına alındı. Artık operasyon durmalı. Durmazsa büyük felaketlere yol açacaktır. Yaşanacak olan felaketlerden sadece hükümet değil hava saldırılarına izin veren Rusya ve Suriye hükümeti de sorumlu olacaktır. Dünya buna seyirci kalmamalı. Operasyon artık kent merkezinde. Yani sivil-silahlı ayrımı olmayacak. Artık sivillere zarar verilip verilmeyeceği tartışması yok. Bunun için operasyon derhal durmalı.” 

468x60 -->

    Yorumlar

Admatic Scroll 300x250 Ad Code START --> Admatic Scroll 300x250 Ad Code END -->
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
  • batman'da büyük insanlık buluştu..
  • Nabız Gazetesi - Rize Haber , Rize Haberleri, Bölge Haberleri, Karadeniz Haber, Artvin Haberleri - 29 Mayıs 2015 Manşeti
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV