“Gözleri hala çöcük”Bayram Ali Tatoğlu
02 Nisan 2020 Perşembe

RİZE’DE VAKA SAYISINDA CİDDİ ARTIŞ

“Gözleri hala çöcük”Bayram Ali Tatoğlu

29 Temmuz 2019, 15:15
Bu makale 7135 kez okundu
“Gözleri hala çöcük”Bayram Ali Tatoğlu
Şenol Morgül

 “GÖZLERİ HALA ÇOCUK” BAYRAM ALİ TATOĞLU
Doğaçlama bir sosyalisttir. Sürekli iyilik yapan ama görünmeyen masal kahramanları gibidir. Kavgayı orta yerde, iyiliği gizli yapan biri. Yardıma koşan değil, yardımın, iyiliğin kendisi olan Bayram Ali Tatoğlu tüm Rize'nin 'Robin Hood'u ve ‘Deniz Gezmiş’idir.
İşçidir, futbolcudur, mahallelidir, işçiler arasında eğlenirken örgütleyen, örgütlerken eğlenen nevi şahsına münhasır, sıra dışı bir devrimcidir.
En büyük marifeti hilesiz sevgidir. Klasik bir militan tipinin ötesinde, farklı özellikleri ve yetenekleriyle yerel bir 'kahraman' imgesi ve gerçeğidir. Bayram Ali kentin gülen yüzüdür, kötülük karşısında iyiliktir. Kendine özgü ikna yeteneğiyle karşısındakini ipsiz bağlayan hazır ve hızır bir cevaptır.
4 Nisan 1951'de Rize'de doğar. İyi bir yüzücü ve kürekçidir. Rizespor’da ve diğer pek çok futbol takımında futbolcudur. Yetiştirdiklerinin bazılarının profesyonel olduğu Rizespor minikler takımı antrenörüdür aynı zamanda.
Sözcükleri hızla kuşanan, halkı hızla örgütleyen bir hız imgesi olan Bayram Ali, Rize Eğitim Enstitüsü'nde 'hızlandırılmış eğitim'le okur ve mezun olur. Antep'e atanırsa da öğretmenliği engellenir. Zihni Derin Çay Fabrikası'nda işçi olarak çalışmaya başlar.
Kentteki tüm muhalif derneklerin yanı sıra Cami Yaptırma ve Güzelleştirme Derneği'nin anahtarını da cebinde taşıyan bir militandır. Bir cümleyle, bir işaretle mahalleyi sokağa döken halk önderi. Sabaha kadar denizde ağ sarıp balık tutan, balıklardan kendi payını alıp kalanını dağıtan bir denizci.
Ölümün ne kadar yakınında olduğunu bilirdi ama puştluk dağları da devirir. Bayram Ali, 30 Temmuz 1980’de gece vardiyasından çıkıp mahalleye geldiğinde pusuya düşürülerek öldürülür. Cenazesinde evler boşalır, sokaklar dolar.
Kentin Bayram'ıdır. Yerel bir efsane olarak, unutmalara ve unutturmalara rağmen örnek bir sosyalist olarak yaşamaya ve yaşattırılmaya devam ediyor.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV