“Gözleri hala çöcük”Bayram Ali Tatoğlu
19 Ocak 2020 Pazar

Çaykurdan skandal karar!!!

“Gözleri hala çöcük”Bayram Ali Tatoğlu

29 Temmuz 2019, 15:15
Bu makale 552 kez okundu
“Gözleri hala çöcük”Bayram Ali Tatoğlu
Şenol Morgül

 “GÖZLERİ HALA ÇOCUK” BAYRAM ALİ TATOĞLU
Doğaçlama bir sosyalisttir. Sürekli iyilik yapan ama görünmeyen masal kahramanları gibidir. Kavgayı orta yerde, iyiliği gizli yapan biri. Yardıma koşan değil, yardımın, iyiliğin kendisi olan Bayram Ali Tatoğlu tüm Rize'nin 'Robin Hood'u ve ‘Deniz Gezmiş’idir.
İşçidir, futbolcudur, mahallelidir, işçiler arasında eğlenirken örgütleyen, örgütlerken eğlenen nevi şahsına münhasır, sıra dışı bir devrimcidir.
En büyük marifeti hilesiz sevgidir. Klasik bir militan tipinin ötesinde, farklı özellikleri ve yetenekleriyle yerel bir 'kahraman' imgesi ve gerçeğidir. Bayram Ali kentin gülen yüzüdür, kötülük karşısında iyiliktir. Kendine özgü ikna yeteneğiyle karşısındakini ipsiz bağlayan hazır ve hızır bir cevaptır.
4 Nisan 1951'de Rize'de doğar. İyi bir yüzücü ve kürekçidir. Rizespor’da ve diğer pek çok futbol takımında futbolcudur. Yetiştirdiklerinin bazılarının profesyonel olduğu Rizespor minikler takımı antrenörüdür aynı zamanda.
Sözcükleri hızla kuşanan, halkı hızla örgütleyen bir hız imgesi olan Bayram Ali, Rize Eğitim Enstitüsü'nde 'hızlandırılmış eğitim'le okur ve mezun olur. Antep'e atanırsa da öğretmenliği engellenir. Zihni Derin Çay Fabrikası'nda işçi olarak çalışmaya başlar.
Kentteki tüm muhalif derneklerin yanı sıra Cami Yaptırma ve Güzelleştirme Derneği'nin anahtarını da cebinde taşıyan bir militandır. Bir cümleyle, bir işaretle mahalleyi sokağa döken halk önderi. Sabaha kadar denizde ağ sarıp balık tutan, balıklardan kendi payını alıp kalanını dağıtan bir denizci.
Ölümün ne kadar yakınında olduğunu bilirdi ama puştluk dağları da devirir. Bayram Ali, 30 Temmuz 1980’de gece vardiyasından çıkıp mahalleye geldiğinde pusuya düşürülerek öldürülür. Cenazesinde evler boşalır, sokaklar dolar.
Kentin Bayram'ıdır. Yerel bir efsane olarak, unutmalara ve unutturmalara rağmen örnek bir sosyalist olarak yaşamaya ve yaşattırılmaya devam ediyor.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
  • batman'da büyük insanlık buluştu..
  • Nabız Gazetesi - Rize Haber , Rize Haberleri, Bölge Haberleri, Karadeniz Haber, Artvin Haberleri - 29 Mayıs 2015 Manşeti
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV