Tanzim satışların zararını kim karşılıyor?
23 Ağustos 2019 Cuma

ÇAY-KUR PATRONU ALİM ADRES ŞAŞIRDI

Tanzim satışların zararını kim karşılıyor?

17 Şubat 2019 Pazar 19:09
Bu haber 2170 kez okundu
Tanzim satışların zararını kim karşılıyor?
 Ankara ve İstanbul gibi illerde sebze ve meyve fiyatlarını düşürmek için kurulan tanzim satış noktalarını değerlendiren Finike Ziraat Odası Başkanı Halil Sarıçobanoğlu, girdi maliyetindeki yüksek artışa dikkat çekerek, “Bir ürünü bedavaya alsan, İstanbul haline indirmek en az 1 TL 40 kuruşa mal olur. Benim 1 lira 20 kuruşa sattığım portakal nasıl oluyor da tanzim satışlarda 2 TL oluyor? Bunun zararını kim karşılıyor?” diye sordu.

Sözcü gazetesinde yer alan habere göre gübre, ilaç, tohum, naylon gibi üreticilerin girdi maliyetlerinin yüzde 100 arttığını söyleyen Halil Sarıçobanoğlu, bir önceki yıl 70 TL'ye satılan gübrenin bu yıl 140 TL olduğunu söyledi.

Finike Ziraat Odası Başkanı Halil Sarıçobanoğlu


YATLARA MAZOTU UCUZA VERİLİYOR DA ÇİFTÇİYE NEDEN VERİLMİYOR?

Sarıçobanoğlu sebze ve meyvedeki fiyat artışının sorumlusunun üretici olmadığını belirterek, şöyle konuştu:

“Aldığımız naylon, ilaç ve fide gibi birçok ürün iki katı artmış durumda. Doğal afetlerden, katlanarak artan maliyetten zarar eden çiftçinin, bir de fiyat artışının sebebi olarak lanse edilmesinin doğru değildir. Bizim fiyatlarımız geçen yıl sattığımız gibi. Hükümet yatlara mazotu ucuza veriliyor da çiftçiye neden verilmiyor? Çiftçiye de ucuz versin ki, bizde burada ucuza mal edelim, ucuza satılım. Vatandaşta ucuza alsın. Mazotu bana 3, gübreyi 60 TL'ye versinler ucuza üreteyim, satarken de ucuza satayım. O zaman hiç böyle tanzim satışa da gerek kalmaz zaten. Belediye zarar etmesin, devlette...”

TANZİM SATIŞ MAĞAZALARI DEVAMLI ZARAR EDİYOR

"Yerinde 4 TL olan domates tanzim satışta da 4 TL. Nasıl oluyor bu?" diye soran Finike Ziraat Odası Başkanı Halil Sarıçobanoğlu, “Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla üretici bölgelerindeki fiyatın da altında zararına satılan sebze meyve, sınırlı sayıda tüketiciyi mutlu ediyor. Yerinde 4 TL olan domates, tanzim satışta da 4 TL. Nasıl oluyor bu? Bizim aklımızın ermediği şey budur işte. Tanzim satış mağazaları devamlı zarar ediyor demek. Bu zararla nereye kadar gidebilirler. Bu durumun seçimden sonra devam etmesi çok zor görünüyor. Ben tanzim satışların uzun süre devam edebileceğini düşünmüyorum. En fazla iki ay gider. Bizim sattığımız fiyat belli, haldeki çıkış fiyatı belli” ifadelerini kullandı. (EKONOMİ SERVİSİ)

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
  • batman'da büyük insanlık buluştu..
  • Nabız Gazetesi - Rize Haber , Rize Haberleri, Bölge Haberleri, Karadeniz Haber, Artvin Haberleri - 29 Mayıs 2015 Manşeti
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV