Sönmez: Yeni vergi tasarısıyla halk daha fazla yoksullaşacak
18 Kasım 2019 Pazartesi

Rizeli Delal :Gökçek beni bitirdi!!!

Sönmez: Yeni vergi tasarısıyla halk daha fazla yoksullaşacak

06 Kasım 2019 Çarşamba 12:33
Bu haber 455 kez okundu
Sönmez: Yeni vergi tasarısıyla halk daha fazla yoksullaşacak
 3 yeni vergi kalemini içeren yeni vergi yasası TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Hükümetin Yeni Ekonomi Paketinde “vergi adaleti” olarak sunduğu düzenlemeler vergi gelirlerinin artırılması ile krizin aşılması hedefi taşıyor. İktisatçı Mustafa Sönmez, yeni vergi düzenlemeleriyle halkın daha fazla yoksullaşacağını ifade etti.

‘EKONOMİ İTİBAR KAYBETTİ’

AKP rejiminin iktidara geldiği 2002’den bu yana “kırılganlıklar” biriktirdiğini belirten Sönmez, borçla ancak ilerleyebilen sermaye birikiminin tıkanması sonucu krizin bu seviyelere geldiğini vurguladı. AKP’nin sadece kendi siyasi hedeflerini inşa edecek bir ekonomi politikası izlediğini kaydeden Sönmez, “Bu siyasi hedefe ulaşmak için ekonominin epey imkanlarını zorladı. Borçlanmada gelinen nokta, ayakta kalınabilecek sınırları geçti ve giderek ekonomi hem içeride hem dışarıda itibar kaybetti” dedi.

‘FETİHÇİ POLİTİKA RİSKİ YÜKSELTTİ’

Ekonomik bozulmada Türkiye’nin dış politikalarının da etkili olduğuna dikkat çeken Sönmez, “Fetihçi yanlış çizgi Türkiye’nin risk primini yükseltti. Sonuçta geçen yıl, önce bir döviz krizi şeklinde baş gösteren iniş devamında yüksek enflasyon, ekonominin depresyona girmesi, küçülmesi, işsizliğin çok yüksek boyutlara ulaşması şeklinde tezahür etti. Bundan henüz çıkıldığı da söylenemez” ifadelerini kullandı.

‘ENFLASYON TEKRAR YÜKSELECEK’

Ekonomist Mustafa Sönmez, Ekim ayında enflasyonun yüzde 8,55’e kadar gerilemesine ilişkin de şunları kaydetti:

“Bu tamamen aritmetiksel bir şeydir. Geçen yılın Eylül ve Ekim aylarının enflasyonu çok yüksek geldiği için matematik olarak bu senenin Eylül ve Ekim aylarında enflasyon tek haneye düşürülmüş. Yalnız bu Kasım ve Aralık aylarında tekrar çift haneli rakamlara çıkacak. Yıllık olarak en az yüzde 12 enflasyonu -zaten kendileri de kabul ediyorlar- bile çok yüksek bir enflasyondur. Dünyada yüzde 3-4 iken, Türkiye’de yüzde 12 olması bir başarı değil.”

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
  • batman'da büyük insanlık buluştu..
  • Nabız Gazetesi - Rize Haber , Rize Haberleri, Bölge Haberleri, Karadeniz Haber, Artvin Haberleri - 29 Mayıs 2015 Manşeti
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV