20 Ekim 2018 Cumartesi

Külünkoğlu FETÖ dostluğu Dekana dayandı!!!

Rıza Çalık’ın bankasıyla çalışmış

30 Kasım 2017 Perşembe 11:21
Bu haber 993 kez okundu
Rıza Çalık’ın bankasıyla çalışmış

 Eski Halkbank Uluslararası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’nın tutuklu olarak yargılandığı, ABD’deki davada ikinci duruşma başladı. Duruşmanın bugünkü bölümünde soruşturmanın baş aktörü Reza Zarrab ilk kez tanık sandalyesine oturdu ve ifade vermeye başladı.

Zarrab’a mahkeme salonunda eski AB Bakanı Egemen Bağış’ın fotoğrafı gösterildi. Aktifbank’ta hesap açmak için ilk girişiminin başarısız olmasının ardından Egemen Bağış’ın aracı olarak Aktif Bank CEO’su ile Zarrab arasında görüşme ayarladığını söyledi.

Zarrab, ifadesinde “Aktif Bank’ın genel müdürüyle görüştükten sonra hesabım açıldı. Önce beş 10 milyon dolarlık işlemlerle başladım. Aktif Bank’ta hesap açmaya çalıştım. İlk girişimim başarısız oldu” dedi. Savcı neden diye sorunca, Zarrab, İlk girişimimde Aktif Bank bana İran’la iş yapacak müşterilerin hesap açmak için özel bir izin alması gerektiğini söyledi” dedi.ZARRAB: AKTİFBANK İRANLILARLA DOĞRUDAN ÇALIŞIYORDU

2010 ve 2011 yılında İran ve Bank Mellat ile çalıştığı için Aktif Bank ile kazançlı bir ilişkisi olduğunu söyleyen Zarrab "Aktif Bank beni döngü dışında bırakınca 2012 yılında Halkbank'a gittim" dedi. 

 

Zarrab Aktifbank ile olan ilişkisinin bitmesine gerekçe olarak da, Aktifbank'ın doğrudan İranlılarla çalıştığını ve bu yüzden kendisinin elimine olduğunu söyledi.

BERAT ALBAYRAK ÇALIK HOLDİNG'İN CEO'SUYDUZarrab'ın bahsettiği Aktfibank, Çalık Grubu altında faaliyet gösteriyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak, Enerji Bakanı olmadan önce bu bankanın bağlı olduğu Çalık Holding’in CEO’suydu.  Daha önce gündeme gelen iddialarda Reza Zarrab’a ait naylon şirketler adına bu bankada hesaplar açıldığı ve İran paralarının bu hesaplardan sisteme sokulduğu belirtilmişti. Bu işlemlerden yüksek komisyonlar kazanan bankanın, ABD’nin uyarılarına rağmen bir süre daha transferlere aracılık ettiği ifade edilmişti.

468x60 -->

    Yorumlar

Admatic Scroll 300x250 Ad Code START --> Admatic Scroll 300x250 Ad Code END -->
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
  • batman'da büyük insanlık buluştu..
  • Nabız Gazetesi - Rize Haber , Rize Haberleri, Bölge Haberleri, Karadeniz Haber, Artvin Haberleri - 29 Mayıs 2015 Manşeti
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV