Türkiye Çorlu’daki tren kazasının yaralarını henüz saramamışken, güne yine bir facia haberiyle uyandı.

Ankara'da Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattında göz göre göre meydana geldiği ortaya çıkan kazada, iki vagonun devrilmesi sonucu ilk gelen bilgilere göre 3’ü makinist 9 kişi hayatını kaybetti, 86 kişi de yaralandı. Trende kaza esnasında 206 yolcu bulunuyordu.

TCDD: RAHAT OLUN, DİKKAT EDİYORUZ

Hayatını kaybeden makinistlerin üyesi olduğu Birleşik Taşımacılık Sendikası’nın Basın Yayın Sekreteri (BTS), olay yerinde Artı Gerçek’e özel açıklamalarda bulundu.

Eroğlu’nun verdiği bilgiler, kazanın göz göre göre geldiğini ortaya koydu.

Sinyalizasyon olması gerekirken, makinistlerin telsiz ve telefonla iletişim kurduklarını ifade eden Eroğlu, sendika olarak hat aktif olmadan önce uyardıklarını fakat kendilerine “Rahat olun, dikkat ediyoruz” yanıtı aldıklarını söyledi.

SEÇİM ÖNCESİ APAR TOPAR AÇILDI

24 Haziran seçimleri öncesi hattın alelacele açıldığını dile getiren Eroğlu, uyardıkları TCDD yetkililerinin kendilerine “Rahat olun” yanıtını verdiklerini söyledi.

Eroğlu, bugün yaşanan kazanın Pamukova tren kazasına benzerlik taşıdığını dile getirdi.

BTS: SİNYALİSAZSYON OLSAYDI BU KAZA OLMAZDI

Olay yerinde yine Artı Gerçek’e özel açıklamalarda bulunan BTS Başkanı Hasan Bektaş da net bir ifadeyle “Sinyalizasyon sistemi olsaydı bu kaza olmazdı” dedi.

Kazanın sorumlularının başta hükümet, ikinci olarak da Ulaştırma Bakanlığı ve TCDD Müdürlüğü olduğunun altını çizen Bektaş, yaşananların seçim öncesi “başkent ray bitecek” baskısından kaynaklandığını dile getirdi.

‘BU YÖNETMELİKTE VAR’ DEMİŞLER!

Bektaş da Eroğlu gibi TCDD yetkililerinin yaptıkları uyarılara “Bu yönetmelikte var” yanıtını verdiklerini ve “rahat olun” ifadelerini kullandıklarını tekrarladı.

YÖNETMELİK NE DİYOR?

Bektaş, yönetmelikte olanın ise kılavuz sisteminde sadece kısa süreli geçici olarak seferlerin yapılması ön görüldüğünü vurguladı. Burada ise bunun kalıcı olarak uygulandığını ifade etti.

PAMUKOVA TREN KAZASI NEDİR?

Pamukova Tren Kazası, 22 Temmuz 2004’te Sakarya’nın Pamukova ilçesinde meydana gelen tren kazasıdır. Ankara-İstanbul arasında hızlandırılmış tren seferini yapan Yakup Kadri Karaosmanoğlu adlı tren aşırı hızdan dolayı raydan çıkmış, 230 yolcudan 41’i hayatını kaybetmiş, 80 kişi de yaralanmıştı.

Kaza, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) bünyesinde sürmekte olan özelleştirilme süreci ve yeni hayata geçirilen hızlı tren projesinin ilk adımında meydana gelmiştir. Yolcu sayısı olarak en yoğun hat olan Ankara-İstanbul tren hattı arasında hızlı tren uygulamasına yetersiz altyapıya rağmen aceleyle yapılan geçiş yüzünden kaza göz göre göre yaşanmıştı. Dönemin Ulaştırma Bakanı Yıldırım ise yoğun kamuoyu tepkisine rağmen istifa etmemiş veya görevden alınmamıştır.