İşte krizin fotoğrafı... Yüz binlerce işçi işten çıkarıldı
23 Ağustos 2019 Cuma

ÇAY-KUR PATRONU ALİM ADRES ŞAŞIRDI

İşte krizin fotoğrafı... Yüz binlerce işçi işten çıkarıldı

05 Şubat 2019 Salı 11:23
Bu haber 1693 kez okundu
İşte krizin fotoğrafı... Yüz binlerce işçi işten çıkarıldı
 Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından altı ayda bir açıklanan işkollarındaki işçi sayılarına ve sendikaların üye sayılarına ilişkin istatistikler, Resmi Gazete’nin 31 Ocak 2019 tarihli sayısında yayımlanmıştı. Açıklanan istatistikler, krizin birçok işkolunda istihdamda azalmaya yol açtığını, patronların işten çıkarmalara başvurduğunu gösterdi.

Türkiye Komünist Partisi (TKP) Emek Merkezi ise, konuyla ilgili olarak dikkat çeken bir açıklama yaptı. TKP tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, sendikal istatistiklerdeki bu durumun “kriz yok” denilen Türkiye'de önemli bir gerçeğe işaret ettiği vurgulandı. Verilere göre, 2018 yılı Temmuz ayından bu yana, yani son altı aylık dönemde istihdam azalırken, 16 işkolunda en az 917 bin 576 işçi işten çıktı.

İŞTEN ÇIKIŞLAR İNŞAAT, TURİZM VE METALDE YOĞUNLAŞTI

İşçi sayısı itibariyle sırasıyla inşaat, turizm ve metalde işten çıkışların yoğunlaştığı gözlenirken son altı aylık dönemde 20 işkolundan yalnızca 4’ünde istihdam artışı yaşandı. Tüm işkollarındaki işçi sayısı Temmuz ayından bugüne 710 bin azalmış durumda.

Patronların Ensesindeyiz Ağı'nda yer alan habere göre, işten çıkışların en yoğun yaşandığı işkolu, krizin en yoğun hissedildiği inşaat oldu. Son altı ayda en az 546 bin inşaat işçisi işini kaybetti. Bu sayı, inşaattaki istihdamın yüzde 30 düzeyinde azaldığını gösteriyor.

MEVSİMSEL ETKİLERİ AŞTI

İşçi çıkışlarının yoğun olarak yaşandığı bir başka işkolunun konaklama ve eğlence işleri olduğu belirtilen açıklamada, turizm sektöründeki iş hacminin dönemsel artış göstermesinden kaynaklı olarak, genelde Ocak istatistiklerinde istihdam düşüşünün yaşandığı vurgulandı. Ancak geçen yılın aynı döneminde (2017 Temmuz–2018 Ocak arası altı aylık dönemde) 79 bin kişinin işini kaybettiği işkolunda, bu dönemki düşüşün 154 bin kişiye ulaştığı ve mevsimsel etkileri aştığı belirtildi.

TKP Emek Merkezi ayrıca, Türkiye’de ihracatta başı çeken otomotiv sektörünün de içinde olduğu metal işkolunda 2018 yılında ihracat rekorları kırılırken istihdamın 60 bin kişinin üstünde daraldığına işaret etti.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
  • batman'da büyük insanlık buluştu..
  • Nabız Gazetesi - Rize Haber , Rize Haberleri, Bölge Haberleri, Karadeniz Haber, Artvin Haberleri - 29 Mayıs 2015 Manşeti
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV