Gıda işçileri örgütlenmeyi konuştu

banner100

13 Ağustos 2020 Perşembe

Türüt’ün FETÖ’den yargılanması devam eden eşi !

Gıda işçileri örgütlenmeyi konuştu

17 Ocak 2016 Pazar 10:32
Bu haber 621 kez okundu
Gıda işçileri örgütlenmeyi konuştu

DİSK/Gıda-İş Ege Bölge Şubesinin Turgutlu’da CP ile başlayan örgütlenme çalışması başka işyerleri ve iş kollarında da etkili olmaya başladı. Aylardır sürdürülen çalışma kapsamında Turgutlu Öğretmenevinde yapılan işçi toplantısına Banvit ve tuğla işçileri de katıldı. Toplantıda konuşan Gıda-İş Ege Bölge Başkanı Gürsel Köse, CP’de örgütlenme sürecinde gelinen aşamaya ilişkin bilgi verdi. 

Patronun Öz Gıda-İş Sendikasını devreye sokması ile işçilerin kafasının karıştırıldığını ve bu durumdan patronun faydalandığını söyleyen Köse, “Öz Gıda-İş, ‘Patronun dayattığı bireysel sözleşmelere imza atın, biz gelince (Kaldırılmasını kabul etmiş olacağınız) ikramiyeleri alırız’ demekle nasıl bir sendikacılık yapacağını gösteriyor” dedi. 

ÖZ GIDA-İŞ ‘İMZA ATIN’ DİYOR

Kendilerinin DİSK/Gıda-İş olarak başından beri işçilerin kazanılmış hakkı olan 4 ikramiyenin kaldırılmasına “hayır” dediklerini belirten Köse, “Bireysel sözleşmelere imza atmamayı, birlikte hareket ettiğimizde bu hakkı koruyabileceğimizi, elimizdeki hakları korumayı başarırsak yeni haklar kazanacağımızı söylüyoruz. Sendika sizin birliğinizdir ve sendikamız bugüne kadar olduğu gibi bütün kararları sizinle alır” dedi. 
Eğitim Sen Eğitim Uzmanı Doç. Dr. Erkan Aydoğanoğlu da işçilere sendikaların ortaya çıkışı, sendikal örgütlenmenin önemi ve sendikanın ne olduğu konusunda bilgiler vererek, patronun getirdiği sendikadan işçiye hayır gelmeyeceğini belirtti. Aydoğanoğlu, sarı sendikacılığın tarihte nasıl ortaya çıktığını anlattı. Asgari ücretteki aldatma ve kıdem tazminatının fona devredilmesinin işçilere ne getireceğine de değinen Aydoğanoğlu, “İşçi sınıfının örgütlenerek mücadele etmekten başka seçeneği yok” dedi. 
Toplantıda söz alan işçiler de işyerinde usta ve müdürlerin Öz Gıda-İş Sendikasına geçilmesi için baskı yaptığını, işten çıkartılmakla tehdit edildiklerini dile getirdi. İşçiler, konuyla ilgili toplantıya katılan avukata sorular yöneltti. (Manisa/EVRENSEL)

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV