19 Kasım 2018 Pazartesi

Külünkoğlu FETÖ dostluğu Dekana dayandı!!!

ODTÜ mezuniyetinde pankart açan 3 öğrenci gözaltına alındı

07 Temmuz 2018 Cumartesi 12:50
Bu haber 318 kez okundu
ODTÜ mezuniyetinde pankart açan 3 öğrenci gözaltına alındı

 ODTÜ 2018 Diploma Töreni gerçekleşti. Törende, Rektör Mustafa Verşan Kök'ü protesto etmek isteyen öğrencilere Özel Güvenlik Birimi (ÖGB) saldırdı. Aileler ve öğrenciler duruma "Rektör istifa" sloganlarıyla tepki gösterdi. Ayrıca  taşınan pankarta ilişkin "Cumhurbaşkanına hakaret" iddiasından açılan soruşturma kapsamında 3 kişi gözaltına alındı. 

ÖĞRENCİLER PANKARTLARLA GEÇİT TÖRENİ DÜZENLEDİ

ODTÜ 2018 yılı mezuniyet töreni gerçekleşti. Devrim Stadyumu'nda düzenlenen diploma töreninde mezunlar, pankartlarıyla ülke gündemine ve üniversite yönetimine yönelik eleştirilerini dile getirdiler. Çocuk istismarına karşı tepki, seçim sonuçları, TRT ve AA pankartlarda en çok değinilen konular oldu.

REKTÖR PROTESTO EDİLDİ, GÜVENLİK SALDIRDI

Törende, rektörlük seçimlerinde ikinci olmasına karşın rektör olarak atanan Mustafa Verşan Kök'ün sahneye çıkışı sırasında öğrencilerin ıslık ve alkışlarla rektörü protesto etti.  Üzerinde "Verşan Kök ODTÜ'ye rektör olamaz" ve "Biz bir grup öğrenci değil bu okulun LGBTİ+larıyız. Buradayız! Sokakta, kampüste güvenle yaşamak hakkımız" pankartlarını açmak isteyen öğrencilere ÖGB saldırdı. Öğrencilerin darp edilmesinin üzerine mezunlar yerlerinden kalkarak ÖGB'yi dağıttı. Duruma tepki gösteren öğrenciler ve aileler "Rektör istifa" ve "Verşan Kök ODTÜ'ye rektör olamaz" sloganları attılar. M. Verşan Kök, protestonun ardından konuşmasını yapamadan sahneyi terk etti.

Fotoğraf: Evrensel

ÇOCUK İSTİSMARI DA PROTESTO EDİLDİ

Törende artan çocuk istismarı da protesto edildi. Üzerinde "Çocuk istismarının çözümü idamla değil, önleyici politikalarla mümkündür", "O karanlık vicdanlarınızı yenip, aydınlık gelecekler kurmaya geliyoruz.

BERAAT EDEN KARİKATÜR NEDENİYLE 3 ÖĞRENCİ GÖZALTINA ALINDI

AA'nın haberine göre; mezuniyet töreninde taşınan pankarta ilişkin açılan soruşturma kapsamında 7 Temmuz günü 3 kişi gözaltına alındı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamaya göre, ODTÜ'de yapılan diploma töreni sırasında pankart taşıyan 3 kişi hakkında "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan soruşturma başlatıldı. Soruşturma çerçevesinde törenden bir gün sonra 3 kişi gözaltına alındı.

Öğrencilerin gözaltına alınmasına gerekçe olarak gösterilen pankartta "Tayyipler Alemi" isimli karikatür yer alıyordu.

'TAYYİPLER ALEMİ'NİN HİKAYESİ

2006 yılında Başbakan Erdoğan tarafından Penguen çizeri Erdil Yaşaroğlu'ya ve Penguen dergisine, Erdoğan'ı çeşitli hayvan figürleri biçiminde resmettiği "Tayyipler Alemi" isimli karikatürü nedeniyle açılan 40 bin YTL'lik tazminat davası mahkeme tarafından reddedilmişti.

Penguen dergisi çizeri Erdil Yaşaroğlu, Cumhuriyet çizeri Musa Kart ile Evrensel Gazetesi Çizeri Sefer Selvi'nin karikatürlerine tazminat davası açılmasına tepki olarak Erdoğan'ı çeşitli hayvan figürleri biçiminde çizmiş, Tayyipler Alemi isimli karikatür Penguen dergisine kapak olmuştu. Kendisini kedi biçiminde çizen Kart'a 5 bin YTL'lik tazminat davası açan Erdoğan'ın, dergiye 40 bin YTL tazminat istemiyle dava açması, Tayyipler Alemi karikatüründe Erdoğan'ın 8 hayvan figürü biçiminde çizilmesinin etkili olduğu yorumlarına neden olmuştu. Davada, Penguen dergisi avukatları, dünya liderlerinin çeşitli hayvan figürleri biçiminde çizildiği örnekler sunulduğuna, salt hayvan biçiminde çizilmenin kişiye hakaret sözcüğü olarak "hayvan" demek anlamına gelmeyeceğine dikkat çekmiş, partilerin, futbol takımlarının da amblemlerinin hayvan olduğunu hatırlatmışlardı. Karikatürist Erdil Yaşaroğlu da karikatürleri Musa Kart ve Evrensel'e açılan davalara "tavır" olarak çizdiğini açıklamış, "demokrasi ve özgürlük adına" davayı kazanmayı istediklerini dile getirmişti.

Ankara 1'inci Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen davada Erdoğan'ın avukatı Fatih Şahin ve Penguen dergisi avukatı Mustafa Kemal Güngör hazır bulundu. Erdil Yaşaroğlu'nun mali ve sosyal durumuna ilişkin bilgilerin de mahkemeye ulaşmasının ardından Fatih Şahin, davanın kabulünü istemiş, Mustafa Kemal Güngör ise benzer davaların kesinleşmesinin beklenmesinden vazgeçilmesini talep etmişti. Güngör, müvekkillerinin mizahçı, kariktürist olduklarını, karikatürlerin de eleştiri hakkı çerçevesinde çizildiğini belirterek, mahkemenin fikir özgürlüğü konusunda içtihat oluşturacak bir karar vermesini talep etmişti. Bunun üzerine Cumhuriyet çizeri Musa Kart, Evrensel Gazetesi ve Sefer Selvi'ye açılan davaların sonucunun beklenmesinden vazgeçen Hakim Beyhan Azman, davanın reddine karar vermişti.

Fotoğraf: Evrensel

#eylül, leyla ve tüm çocuklar için" yazan pankartlarla yüründükten sonra gökyüzüne siyah balonlar bırakıldı.

Fotoğraf: Evrensel

Fotoğraf: Evrensel

MELİH GÖKÇEK'İN TWITTER PAYLAŞIMI TEPKİ ÇEKTİ

Melih Gökçek'in ODTÜ öğrencilerinin açtığı pankartlara Twitter üzerinden yaptığı yorumlar sosyal medya kullanıcılarının tepkisini çekti. Gökçek, kadına yönelik taciz ve tecavüzleri protesto eden bir pankart taşıyan öğrencilerin fotoğrafını paylaşarak, tecavüzü meşru göstermeye çalştığı yönünde tepkiler aldı. (Ankara/EVRENSEL)

468x60 -->

    Yorumlar

300x250, oluşturulma 19.10.2010 -->
EN ÇOK YORUMLANANLAR
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
  • batman'da büyük insanlık buluştu..
  • Nabız Gazetesi - Rize Haber , Rize Haberleri, Bölge Haberleri, Karadeniz Haber, Artvin Haberleri - 29 Mayıs 2015 Manşeti
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV