Görevden almalara sanat dünyasından tepki

rize haber
rize haber

rize haber
rize haber

24 Haziran 2019 Pazartesi

Rize'li kadının isyanı:Bu ülkede kadın olmak suç mu?

Görevden almalara sanat dünyasından tepki

04 Ağustos 2016 Perşembe 15:16
Bu haber 496 kez okundu
Görevden almalara sanat dünyasından tepki

 Darbe girişiminin ardından başlatılan FETÖ-PDY operasyonu kapsamında görevden açığa alınmaların, AKP hükümetine muhalif olan sanatçılara sıçramasına bazı sanatçılar tepki gösterdi

Çağdaşses - 15 Temmuz darbe sonrası artırılan, FETÖ-PDY kapsamında yapılan soruşturmaların ve görevden açığa alınmaların, AKP hükümetine muhalif olan sanatçılara sıçramasına, bazı sanatçılar tepki gösterdi.

Soruşturma kapsamında başlatılan cadı avına, ilk olarak hükümete muhalif olan sanatçılardan başlandı. İstanbul Büyükşehir Tiyatroları'nda görevden alınan birçok ünlü isim için sanatçılardan tepkiler geldi.

Müjdat Gezen: Torba yasa çıkartır gibi bir FETÖ torbası çıkarttılar

“Açığa alınanların hepsi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin aleyhinde konuşanlar. Bir tiyatro oyuncusunun FETÖ’yle ilgisi olabilir mi, mantık var mı bunda? Torba yasa çıkartır gibi bir FETÖ torbası çıkarttılar. Kafaya taktıkları herkesi bu torbanın içine atıyorlar. Ama bu yaptıkları demokrasiye büyük zarar verir. Biz arkadaşlarımızın sonuna kadar yanındayız.”

Genco Erkal: En korktuğum buydu işte

En korktuğum buydu işte. İktidar başarısız darbeyi bahane ederek istemediği sesleri susturmak için harekete geçebilir diyordum. Açığa alınan sanatçıların çoğunu tanıyorum. Darbecilerle uzaktan yakından herhangi bir ilişkileri olamayacağını da kesinlikle biliyorum. O zaman nedir bu cadı avı? Bir bilen varsa bana anlatsın gerekçesini.”

Ayşenil Şamlıoğlu: Çok üretmenin karşılığı bu olmamalı

Olacak şey değil bu... Bu soruşturmada adı geçenlerin her biri nitelikli sanatçılardır. Sanatçı olmanın gereği kadar muhaliftirler. Bunun dışında haklarındaki başka hiçbir cümle kabul edilemez. Hepsi sanatçı olmanın olmazsa olmazı olan muhalifliği yaparlar. Bu muhaliflik sanatın doğasında olandır. Eğer bu yoksa sizde zaten sanatçı değilsinizdir.

Bu çocuklar da bunun ötesinde, herhangi bir varoluşu, tavrı olmayan, nitelikli sanatçılardır. Böyle bir suçlamayı hiçbir şekilde hak etmezler. Bırakın sanatçılar işlerini yapsın. Bana sorarsanız çok çalışıyorsunuz ve işinizi çok iyi yapıyorsunuz diye suçlanıyorlar. Çünkü hepsi çok ağır yük altında ve çok yoğun tempoyla çalışıyorlar. Bu çocuklara böyle bir suç isnat etmek yazıktır, günahtır, ayıptır. Çok çalışmanın, çok üretmenin karşılığı bu olmamalı.”

Barış Atay: Önce bir Fethullah’la kendi ilişkisine baksın

“Hükümetin darbe girişiminin üzerinden özellikle cemaati bitirmek için haklı bir hareket yapıyor ama bunun için de bir cadı avı yapılacağını önceden zaten deklare etmiştik. Örnek olarak geçen hafta HABER-SEN ve KESK üyesi Mehmet Demir’in TRT’de açığa alınması ve tepkilerden sonra iade edilmesini, Dersim Üniversitesi’nde Candan Badem gibi Marksist bir akademisyenin açığa alınması...

Uzun zamandır Şehir Tiyatrosu’nda değişime gitmek isteyen ve bunun için her yolu deneyen belediyenin bu cadı avına tiyatrocuları da katması çok beklenir bir durum. Bunu da onları toplumun en itiraz edemeyeceği nokadan karalayarak, onlara darbeci, FETÖ’cü diyerek yapmaya çalışıyor. Üstelik aralarında Kemal Kocatürk, Ragıp Yavuz gibi 12 Eylül’den sonra sürgüne gitmek zorunda kalmış, hapis yatmış devrimci oyuncu, yönetmenler var.

Zaten oyuncuların ekseriyeti sol görüşlü, sosyal demokrat. Meslektaşlarımızı bu cadı avı sırasında bu faşizan zihniyete yedirmeyeceğiz, asla yalnız bırakmayacağız. Belediyenin başındaki Kadir Topbaş onları FETÖ’cü diye karalayana kadar, önce bir Fethullah’la kendi ilişkisine baksın.”

Funda Eryiğit: Bu haksız uygulamadan bir an önce dönülmesini umuyorum

“Özgürce düşünebilen, üretebilen sanatçılara hepimizin ihtiyacı var. Toplumsal barışın ve özgürlüğün adaletle geleceğine inanan bir oyuncu olarak meslektaşlarıma yapılan bu haksız uygulamadan bir an önce dönülmesini umuyorum.”

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
  • batman'da büyük insanlık buluştu..
  • Nabız Gazetesi - Rize Haber , Rize Haberleri, Bölge Haberleri, Karadeniz Haber, Artvin Haberleri - 29 Mayıs 2015 Manşeti
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV