İLGİLİ HABER: ZARRAB ÜÇ GÜNDE NELER SÖYLEDİ 

ZARRAB'IN BEŞ İLGİNÇ İFADESİ

Duruşma öncesinde, davayı başından beri takip eden New York Times muhabiri Benjamin Weiser geçen hafta dikkatini çeken Zarrab'ın beş ifadesini derledi:  

1. Tutuklandığında FBI’a niye yalan söyledi: “Neyle karşı karşıya olduğumu bilmiyordum. Uzun bir yolculuktan sonra şoka uğramıştım Doğru yanıtları veremedim. Çok korkmuştum.” 

2. Neden ABD’li savcılarla işbirliğine gitti:  “İşbirliği sorumluluğumu kabul edip hapisten bir an önce çıkmanın en kolay yoluydu.” 

3. Eski ekonomi bakanı Zafer Çağlayan’la nasıl tanıştı: “Ailece gittiğimiz bir balık restoranının müdavimi. Orada karşılaşıp tanıştık.”

4. Halkbank’tan ne kadar para çekti: “Birkaç milyar.” Yargıç: “Milyar ne? Avro? Dolar? Sarraf: “Avro.”

5. Eski Halkbank genel müdürü Süleyman Aslan niye pay istedi: “Çok fazla risk aldığını ve bu yüzden tedirgin olduğunu söyledi. Bir şekilde geleceğini garantiye almak istiyordu.” TAPELER YOUTUBE'A YÜKLENECEK

Davayı takip eden bir başka muhabir olan Adam Klasfeld, de duruşmanın başladığı ilk günden beri kanıt dosyasına eklenen ses kayıtlarını YouTube sayfasından yayınlayacağını duyurdu.

ZARRAB BİR SAAT GEÇ GELDİ

TSİ 17.15'te başlaması gereken duruşmada jüri ve Zarrab yerini alması yaklaşık bir saat gecikmeli aldı. 

Duruşma geçen Cuma günü altın yerine gıda ihracatı yoluyla ambargonun delinmesi konusunda, Zarrab ve Atilla arasındaki ses kayıtlarının dinlenmesi ile başladı. Kayıtlarda Zarrab, gıda ihracatı yapılmadığını ancak ihracat olmasa da küçüktonajlı gemilerin dikkat çekebilceğini, bu nedenle büyük tonajlı gemiler kullanılması gerektiğini söyledi.

Hayali gıda ihracatı konusunda Süleyman Aslan'la pek çok kez konuştuğunu belirten Zarrab, gemilerin tonajının yanı sıra yükleme faturaları ve belgelerin de önemli olduğunu, Hakan Atilla'nın da Aslan'ın ekibinin parçası olduğunu söyledi.  

BUĞDAY YETİŞMEYEN DUBAİ'DEN İHRACAT 

Zarrab itiraflarında dikkat çeken bir hatasını da anlattı. Buğday yetişmemesine rağmen Dubai çıkışlı buğday ihracatını gösteren belge hazırladıklarını söyledi.

Duruşmayı izleyen gazeteci Pate Brush’un aktardığına göre,  Zarrab, Süleyman Aslan’ın kendisini, Halkbank’taki işlemleri için Hakan Atilla’yı dinlemeyi öğütlediğini söyledi. 

Zarrab, ayrıca Halkbank’a altın ve gıda ticareti için ödediği en yüksek komisyonun da yüzde 1 oranında olduğunu söyledi.

Zarrab ile Atilla arasında yapılan bir görüşmede Atilla, hayali gıda sevkıyatı kayıtlarının inandırıcılığı konusunda endişelerini belirtiyor. Ancak Zarrab yüklenen miktarların gemilerin hacmine eşit olduğunu söylüyor. Atilla, evrakların daha dikkatli hazırlanması gerektiğini belirterek bu konuda sorun yaşanmaması için gayret gösterdiği anlaşılıyor. 

Konuşmasında verdiği örnekte de Zarrab, Atilla'nın kendisine, "Yalnızca 14 ton taşıyabilen bir gemide 25 ton var yazılmasın" dediğini aktarıyor.