Trump, Golan Tepeleri imzasını attı
27 Şubat 2020 Perşembe

Rize'li A.Kadir Kart'a ! Allah yürü kulum dedi

Trump, Golan Tepeleri imzasını attı

25 Mart 2019 Pazartesi 19:18
Bu haber 1663 kez okundu
Trump, Golan Tepeleri imzasını attı
 ABD Başkanı Donald Trump, İsrail'in Golan Tepeleri üzerindeki "egemenliğini" tanıdığını açıkladı. Trump, Golan Tepeleri'ni İsrail toprağı kabul eden kararnameyi imzaladı.

Trump, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile birlikte Washington'da ortak basın toplantısı düzenledi. 

ABD Başkanı imza töreninde, "İsrail'in kendini savunmaya hakkı var. İsrail'in Golan Tepeleri'ndeki hakimiyetini tanıdım" dedi. Netanyahu da "Hamas'ın saldırılarına karşı halkımızı savunmaya devam edeceğiz" dedi.

İsrail Başbakanı Netanyahu’nun Beyaz Saray ziyareti sırasında iki lider kameraların karşısına geçti.

Amerika'nın Sesi'nin aktardığına göre, Trump, İran ve Hizbullah dahil olmak üzere Suriye’nin güneyindeki "terör grupları"nın bu bölgeyi İsrail’e yönelik saldırı için kullandığını savundu.

Bugün Gazze’den Tel Aviv’e ateşlenen ve 7 kişinin yaralanmasına yol açan roket saldırısıba değinen Trump, yaralananlar arasında çocukların olduğuna dikkat çekti ve “İsrail’in kendisini savunma hakkı var” dedi.

İsrail Başbakanı Netanyahu da “Halkımızı ve devletimizi savunmak için her şeyi yaparız. Topraklarımıza yönelik roket saldırılarını hoşgörmeyiz” diye konuştu.

KALEMİ NETANYAHU'YA VERDİ

Trump toplantının sonunda Golan Tepeleri’nde İsrail’in egemenliğini tanıyan kararnameyi imzaladı. Daha sonra da kararnameyi imzaladığı kalemi İsrail Başbakanı Netanyahu’ya verdi.

İsrail Başbakanı Netanyahu, Trump’a teşekkür ederek, “İsrail’in sizden daha iyi bir dostu olmadı” dedi. Netanyahu, Trump yönetiminin İran’la nükleer anlaşmadan çekilme ve yaptırımları yeniden devreye sokma kararını övdü. Golan Tepeleri kararını da “tarihi” olarak niteledi.

İsrail Başbakanı, İsrail’in 1967 yılında ele geçirdiği ve 1981 yılında da ilhak ettiği Golan Tepeleri için “İsrail bu bölgeyi kendini savunmak için girdiği adil bir savaş sonucunda kazandı” dedi.

Trump’ın Golan kararı, İsrail-Suriye sınırında bulunan ve İsrail’in 1967’de ele geçirdiği bölgenin statüsünün taraflar arasındaki müzakerelerle belirlenmesi gerektiğini savunan uluslararası toplumun benimsediği politikadan bir kopuşa işaret ediyor.

ABD’nin Golan Tepeleri adımı İsrail’de 9 Nisan’da yapılacak seçimlerin öncesinde geldi.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
  • batman'da büyük insanlık buluştu..
  • Nabız Gazetesi - Rize Haber , Rize Haberleri, Bölge Haberleri, Karadeniz Haber, Artvin Haberleri - 29 Mayıs 2015 Manşeti
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV