Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: Şam ve Kürtler arası diyaloğa hazırız
05 Haziran 2020 Cuma

CHP’li vekilden şok iddia, “zarar eden Çaykur fetöcü bir tv’nin uydu kirasını ödüyor!

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: Şam ve Kürtler arası diyaloğa hazırız

09 Ekim 2019 Çarşamba 13:09
Bu haber 593 kez okundu
Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: Şam ve Kürtler arası diyaloğa hazırız
 Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye’nin Suriye’ye planladığı operasyona ilişkin, Şam ve Kürt temsilcileri arasında diyaloğa hazır olduklarını ve sorunun diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğini söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’da, Kazak mevkidaşı Muhtar Tileuberdi ile ortak basın toplantısında konuştu. Lavrov, Çavuşoğlu’nun, Türkiye’nin Suriye’nin toprak bütünlüğü ve egemenliğinin korunması prensibine bağlı kalacağını teyit ettiğini belirterek, sorunların çözümüne dair Kürtler ve Şam yönetimiyle temas kurduğunu söyledi.

DİYALOG ÇAĞRISI

Lavrov, Rusya’nın Şam ve Kürtlere sorunların çözümü için diyalog çağrısı yaptığını ve diyaloğun başlaması için katkıda bulunacağını ifade ederek, “Bizim tavrımız kesinlikle Suriye’nin bu bölgesindeki sorunların, Şam ve buralarda yaşayan Kürtlerin temsilcileri arasında diyalog yoluyla çözülmesinden yana” diye konuştu.

'DİYALOGA KATKIDA BULUNMAYA HAZIRIZ’

Bölgede istikrar ve sürdürülebilirliğin sağlanması için tek yolun diyalog olduğunu vurgulayan Lavrov, “Dün Şam yetkilileri ve Kürt temsilcilerden bu tür bir diyaloğa hazır olduklarını duyduk. Biz diyaloğun başlamasına maksimum düzeyde katkıda bulunmaya hazırız. Diğer başlıca aktörlerin de bunu desteklemesini umuyoruz” dedi. 

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV