Kızılay'dan Ensar'a giden bağışın son durağı ABD olmuş
03 Nisan 2020 Cuma

Rize’nin bugüne gelişin sorumluları kim, kimler?

Kızılay'dan Ensar'a giden bağışın son durağı ABD olmuş

31 Ocak 2020 Cuma 12:28
Bu haber 944 kez okundu
Kızılay'dan Ensar'a giden bağışın son durağı ABD olmuş
 Ensar Vakfı ile ilgili gündemdeki bağış tartışmalarına ilişkin yapılan yazılı açıklamada Kızılay'dan gelen bağışın ABD'de yurt yapılması için Türken Vakfı'na bağışlandığı belirtildi. Bu yolla başlangıçta Başkentgaz'ın Kızılay'a yaptığı 8 milyon dolarlık bağış, Ensar Vakfı üzerinden Türgev'in ABD'deki kuruluşu Türken'e aktarılmış olduğu ortaya çıktı.

Torunlar Holding'e ait Başkentgaz firması, Kızılay'a şartlı 8 milyon dolar bağış yaptığı ortaya çıkmıştı. Paranın 75 bin doları Kızılay'da kalmak suretiyle, 7 milyon 725 bin doları, bağışçının talebi üzerine Ensar Vakfı'na aktarıldı. "Şart" sözleşmesinde yer alan "yurt yapımı" ifadesi, kamuoyunda sorulara neden olmuştu. 2017'deki bağıştan sonra, Ensar Vakfı'nın nerede yurt yaptığı merak edilirken, sorulara yanıt Ensar Vakfı'ndan geldi.

21 KATLI TÜRKEN VAKFI YURDU

Ensar Vakfı, Habertürk canlı yayınına gönderdiği yazılı mesajda Kızılay'dan aldığı şartlı bağışı, TÜRGEVin kurduğu ABD'deki Türken Vakfı'na, Manhattan'da 21 katlı bir yurt yapılması için gönderildiği belirtildi.

Ensar Vakfı Genel Müdürü Hüseyin Kader yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"*Ensar Vakfı, TÜRGEV ile birlikte 2014 yılında Amerika’da “Turken Foundation” adıyla bir vakfın kuruluşuna öncülük etmiştir.

*Milletimizin ve devletimizin FETÖ ile mücadelesine her alanda katkı sunmayı sivil toplum sorumluluğu olarak gören Vakfımız; hem yurt içinde hem de yurt dışında FETÖ unsurlarının bu milletin evlatlarına musallat olmaması için bütün gayretiyle çalışmaktadır.

*Bu amaçla Türkiye’den Amerika’ya eğitim-araştırma için giden gençlerimizin FETÖ kıskacından uzak bir şekilde güven içerisinde barınabileceği bir yurt projesi TÜRKEN Vakfı tarafından hayata geçirilmiştir.

*New York Manhattan’da merkezi bir konumda bir arsa satın alınmış ve bu arsada TÜRKEN Vakfı Yurdu inşaatı başlatılmıştır.

*21 katlı olarak planlanan yurdun önümüzdeki iki yıl içerisinde tamamlanması hedeflenmekte olup şimdiye kadar 12 katı inşaa edilmiştir.

*Arsa ve inşaat maliyetleri vakıflarımızın öz kaynakları ve hayırseverlerin bağışlarıyla karşılanmaktadır. Hem Amerika’da hem Türkiye’de birçok hayırseverimiz imkanları ölçüsünde bu inşaat projesine maddi desteklerini sunmuştur.

*Birkaç gündür medya ve sosyal medya mecralarında hayırsever bir şirketin TÜRKEN Vakfı Yurdu için yaptığı bir bağış üzerinden hem Vakfımız, hem şirket hem de milletimizin kurumu olan Kızılay çeşitli ithamlara ve iftiralara maruz bırakılmaktadır.

*Vakfımızın teşekkürü borç bildiği bağışçı şirket; bir çok vakfa derneğe, şehit ailelerine ve binlerce öğrenciye burs vermek suretiyle yardım eden hayırseverliğiyle tanınmış bir şirkettir.

*Şirket, TÜRKEN Vakfı yurt inşaatı için Ensar Vakfı’na yapacağı bağışını Kızılay’a şartlı bağış yoluyla yapmayı tercih etmiş, Kızılay da bağışın şartı gereği söz konusu meblağı Vakfımıza göndermiştir.

*Şartlı bağış işlemleri vakıf mevzuatlarında yer alan hukuki işlemlerdendir.

*İki yıl önce gerçekleşmiş bu şartlı bağış işlemi Kızılay'ın Elazığ depreminin yaralarını sardığı bir dönemde maksatlı bir şekilde çarpıtılarak Kızılay'ın kendi bütçesinden veya deprem için gönderilen bağışlardan Vakfımıza para gönderildiği yönünde iftira ve karalama kampanyasına dönüştürülmüştür.

*İftiracıların ve kötü niyetli kişilerin amacının deprem dolayısıyla milletimizin hassasiyetini istismar ederek Kızılay'ı yıpratmaya çalışmak ve Ensar Vakfı gibi devletinin ve milletinin yanında olan kurumları hedef göstermek olduğunu gayet iyi biliyoruz.

*Vakfımız hakkında haber yapılmadan önce vakfımızdan bilgi veya görüş alma yoluna gidilmemesini kamuoyunun vicdanına havale ediyoruz.

*Bu vesileyle vakfımızı daha doğru tanımak isteyenleri bizimle iletişim kurmaya çağırıyoruz.

*Ensar Vakfı, faaliyetleri ve mali yapısı yönüyle resmi kurumlarca denetlenen ve kamu yararına çalışan bir vakıftır.

*Faaliyetlerimizdeki şeffaflık, hukukilik, gönüllülük ve hiçbir gizli ajandamızın olmaması gibi temel ilkelerimiz bazı çevreleri rahatsız etmektedir.

*Bu yüzden Ensar Vakfı bu çevrelerin iftiralarına maruz kalmaktadır.

*İftira ve karalamalar bizi yolumuzdan asla saptırmayacaktır. Bilakis daha büyük bir azim ve kararlılıkla çalışmalarımıza devam edeceğimizi, karalama ve iftiralara karşı hukuki tüm haklarımızı kullanacağımızı kamuoyuna saygılarımızla arz ederiz."

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV