İran'lı kadınlar futbolu sevdi!
29 Mayıs 2020 Cuma

CHP’li vekilden şok iddia, “zarar eden Çaykur fetöcü bir tv’nin uydu kirasını ödüyor!

İran'lı kadınlar futbolu sevdi!

05 Ekim 2019 Cumartesi 13:47
Bu haber 670 kez okundu
İran'lı kadınlar futbolu sevdi!
 İran milli takımının Dünya Kupası eleme grubu maçında Kamboçya ile karşı karşıya geleceği maçta ilk kez kadın seyirciler de yer alacak.

Maç gelecek Perşembe günü başkent Tahran'da oynanacak.

İranlı kadınlar ilk kez bir milli maçı stadyumda kendilerine ayrılan bölümden izleyebilecek.

Kadınların stadyuma girmesi için internet üzerinden satışa sunulan biletler dakikalar içerisinde tükendi

İran'ın yarı resmi ISNA haber ajansı, stadyumda kadınlara özel olarak ayrılan bölümler için 3 bin 500 biletin satışa çıkarıldığını kaydetti.

Deutsche Welle Türkçe'nin aktardığına göre, kadınların stadyumlarda maç izleme hakkını savunan Açık Stadyumlar adlı grup, kadınlar için ayrılan biletlerin önceden haber verilmeksizin Cuma sabahı satışa çıkarıldığını belirterek, bilginin sadece sosyal medya üzerinden yayıldığını, buna rağmen tüm biletlerin kısa sürede tükendiğini kaydetti. 

FIFA KADINLARIN STADYUMA ALINMASI İÇİN BASKI YAPIYORDU

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) ise Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, kendilerine kadınlar için 4 bin 600 bilet ayrıldığı bilgisi verildiğini, ancak yoğun talep nedeniyle bilet sayısının artırılabileceğini kaydetti. FIFA, kadınların tribünlere girişini gözlemlemek için Azadi Stadyumuna bir heyet gönderileceğini de açıkladı. FIFA, kadınların tribünlere alınması için uzun süredir İran'a baskı uyguluyordu.

İran milli futbol takımının Haziran ayında Suriye'ye karşı oynadığı dostluk maçında kadınlar stadyuma sokulmamış, içeri girmek isteyenler polis tarafından gözaltına alınmıştı.

BİR KADININ HAYATINA MAL OLDU

İran Spor Bakanı Mesud Sultanifer 19 Eylül'de yaptığı açıklamada, ilk aşamada milli maçlarla sınırlı olmak kaydıyla kadınların futbol stadyumlarına girebileceklerini duyurmuştu. Bakan, hazırlıklar çerçevesinde kadınlara ayrı girişler, ek tribünler ve tuvaletler yapıldığını, kadınların stadyuma giriş-çıkışlarının güvenli bir şekilde sağlanabilmesi için özel polis ekiplerinin de görevlendirileceğini bildirmişti.

İranlı kadınlar erkek futbolunu stadyumlarda izleyebilmek için on yıllardır mücadele veriyor. Geçen ay bir maça erkek kılığında girip yakalanan ve altı ay hapis cezasına çarptırılacağı korkusuyla mahkeme binası önünde kendini ateşe veren Seher Hudayari adlı genç kadın hastanede yaşamını yitirmişti. (Kaynak: Deutsche Welle Türkçe)

    Yorumlar

ARŞİV