İran Katil ABD'yi vurdu

banner100

09 Ağustos 2020 Pazar

Türüt’ün FETÖ’den yargılanması devam eden eşi !

İran Katil ABD'yi vurdu

08 Ocak 2020 Çarşamba 12:42
Bu haber 956 kez okundu
İran Katil ABD'yi vurdu
 Pentagon, İran’ın ABD askerlerinin konuşlandığı Irak'taki el-Esed ve Erbil üslerine 12’den fazla balistik füze ile saldırı düzenlediğini açıkladı.

ABD'nin ABC haber kanalına göre ise İran toplamda 15 balistik füze fırlattı. Füzelerden 10'u Irak'taki Ayn el Esad Hava Üssü'nü, 1'i kuzey Irak'taki Erbil'de bir hedefi vurdu. 4'ü ise ABD hedeflerini vuramadı.

Saldırıda ise Kasım Süleymani detayı dikkat çekti. İran’ın bu hamlesi Süleymani’nin öldürüldüğü saatte ve henüz toprağa verilmeden gerçekleştirildiği belirtildi.

ABD'li askeri yetkililer, yalnızca Ayn el-Esad'ın değil, Irak topraklarındaki tüm Amerikan üslerinin ateş altında olduğu bilgisini verdi. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada “Irak'taki tesislere yönelik saldırılardan haberdarız. Başkan Trump bilgi aldı ve konuyu yakından takip ediyor” denildi.

İRAN DEVLET TELEVİZYONU: IRAK'TAKİ SALDIRILARDA 80 ABD'Lİ ÖLDÜ

İran devlet televizyonu saldırılarda 80 ABD'linin öldüğü, helikopterlerin ağır hasar gördüğü bilgisini servis etti. İran devlet televizyonuna bağlı yayın yapan İngilizce haber kanalı Press TV ise 80 ABD askerinin öldürüldüğü iddiasını doğrulatamadığını belirtti. 

ABD'li yetkililer ise, saldırılarda hiçbir ABD'li askerin yaşamını yitirmediğini söyleyerek İran'ı yalanladı.

İRAN: ABD GÜÇLERİNE EV SAHİPLİĞİ YAPAN ÜLKELERDEN İRAN'A BİR SALDIRI OLURSA...

İran Devrim Muhafızları Ordusu'ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada "ABD güçlerine ev sahipliği yapan ülkelerden İran'a bir saldırı olursa yanıt vereceğiz. Askerlerinizin hayatını korumak istiyorsanız geri çağırın" ifadeleri yer aldı.

BEYAZ SARAY'DA TOPLANTI

İran’ın Irak’ta ABD askerlerinin de bulunduğu iki üssü hedef almasının ardından ABD Savunma Bakanı Mark Esper ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Beyaz Saray’da toplantı yaptı.

Diğer yandan ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Başkan Yardımcısı Mike Pence'le bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek bilgi aldı. Pelosi, sonrasında yaptığı açıklamada "ABD ve dünya başka bir savaşın yükünü kaldıramaz" dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, 28 Aralık'ta Irak'a gelerek, Ayn el Esed Hava Üssü'ndeki ABD askerlerini ziyaret etmişti.

İKİNCİ DALGA

İran medyası, TSİ 03.00 sularıdna ABD'nin Irak'taki üssüne yönelik "ikinci dalga" füze saldırısının başladığını duyurdu.

İran Devrim Muhafızları, açıklamasında, “Hava Kuvvetleri, 'Şehit Süleymani' adını taşıyan başarılı bir operasyon düzenleyerek, Ayn el-Esad olarak bilinen işgal altındaki hava üssüne onlarca karadan-karaya füze fırlattı” denildi.

İran'ın yarı resmi Tasnim Haber Ajansı’na göre Ayn el-Esad üssüne 35'ten fazla füze fırlatıldı.

SALDIRININ MERKEZİ IRAK

Foreign Policy muhabiri Siavash Fallahpour, saldırının İran topraklarından değil, Irak sınırları içinden yapıldığını bildirdi.

İran devlet televizyonu "General Kasım Süleymani ve arkadaşlarının intikamı için ilk misilleme gerçekleştirildi" duyurusunu yaptı.

İran'ın yarı resmi Fars Haber Ajansı, saldırıya dair görüntüler yayınladı.

Al Hadath kanalının ulaştığı kaynaklar, Ayn el-Esad üssü çevresinde helikopter uçuşlarının yaşandığını bildirdi.

Al Arabiya kanalı, saldırının Irak Hizbullahı tarafından gerçekleştirildiğini öne sürdü.

IRAK ORDUSUNDAN AÇIKLAMA

Irak ordusunun sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Irak’a yerel saat ile 01:45 ile 02:15 arasında 22 füze fırlatıldığını, füzelerin ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin kaldığı Ayn el- Esad Hava Üssü’nü ve Erbil’deki bir üssü hedef aldığı belirtildi.

Açıklamada füzelerden 5’inin Erbil’deki üssü hedef aldığı ve 17’sinin de Ayn el-Esad Hava Üssü’nü hedef aldığı belirtilirken, Irak güçlerinin saldırıda zarar görmediğine yer verildi.

Açıklamada füzelerin 'İran' tarafından gönderildiğine dair bir bilginin bulunmadığı görüldü.

TRUMP: CAN KAYBI VE ZARAR TESPİT ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

ABD Başkanı Donald Trump Twitter'da şunları yazdı:

"Her şey yolunda! İran'dan Irak'taki iki üsse füze atıldı. Can kaybı ve zarar tespit çalışmaları sürüyor. Şu ana kadar her şey iyi. Dünyanın, açık ara en güçlü ve en donanımlı ordusuna sahibiz. Yarın sabah açıklama yapacağım."

ZARİF: SAVAŞ PEŞİNDE DEĞİLİZ ANCAK…

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif bir açıklama yaptı.

Birleşmiş Milletler Sözleşmesi'nin 51. maddesi uyarınca meşru müdafaa yaptıklarını belirten Zarif, "Vatandaşlarımız ve üst düzey yetkililerimize yönelik korkakça saldırının düzenlendiği üs hedef alınarak orantılı bir yanıt verildi ve tamamlandı. Çatışmaların tırmanması ya da savaş peşinde değiliz. Ancak her türlü saldırganlığa karşı kendimizi koruyacağız" dedi.

BMGK'YE MEKTUP: SAVAŞ PEŞİNDE DEĞİLİZ

İran yönetimi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) gönderdiği mektupta, "savaş peşinde olmadıklarını" bildirdi.

İran devlet medyasının haberine göre, Tahran yönetimi Devrim Muhafızları Ordusu'nun ABD'nin Irak'taki Ayn el-Esed Hava Üssü'nü onlarca balistik füzeyle vurmasının ardından BMGK'ye ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'e mektup gönderdi.

Mektupta, "Savaş peşinde değiliz. Bize karşı yapılacak her türlü askeri maceracılığa karşı uyarıda bulunuyoruz." ifadelerine yer verildi.

RUHANİ'NİN DANIŞMANI: SAVAŞA NEDEN OLUR

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin danışmanlarından Hüsamettin Aşena, sosyal medya hesabından "ABD'nin karşı bir askeri eylemi, bölgede topyekün bir savaşa neden olur. Buna karşın Suudiler bundan farklı bir yol seçebilirdi, İran'la tam anlamıyla barış içinde olabilirlerdi" dedi.

“YAPMAYACAĞIMIZ BİR ŞEYİN SÖZÜNÜ VERMEYİZ”

İran Devrim Muhafızları Ordusu Komutanlarından İsmail Kevseri, saldırıyla ilgili olarak, "yapmayacağımız bir şeyin sözünü vermeyiz. Bu gece attığımız adım başlangıçtı. ABD güçleri bölgeyi terk etmeli" ifadelerini kullandı. 

NORVEÇ’TEN AÇIKLAMA: HİÇBİR ASKERİMİZE ZARAR GELMEDİ

İran'ın ABD üslerine saldırısının ardından Norveç'ten de açıklama geldi. Norveç Ordusu Sözcüsü, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, saldırıya uğrayan üste 70 Norveç askeri bulunduğunu ancak hiçbirine zarar gelmediğini duyurdu.

İRAN GENELKURMAY BAŞKANI: "DAHA EZİCİ VE KESİN BİR KARŞILIK VERECEĞİZ"

İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakıri, ABD'nin her türlü yeni adımında "daha ezici ve kesin bir karşılık vereceklerini" belirtti. ABD yöneticilerinin, "dünyanın geniş bir coğrafyasına yayılan İran'ın gücünü anlamalarının ve bu konuda ilkeli bir tutum benimsemelerinin zamanının geldiğini" savunan Bakıri, ABD'nin, en kısa sürede ordusunu bölgeden çıkarması gerektiğini bildirdi.

HAMANEY KONUŞTU: ONLARIN YÜZÜNE BİR TOKAT ATTIK AMA…

İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, “manevi oğlu” olarak anılan Kasım Süleymani'nin öldürülmesi üzerine İran'ın Irak'taki ABD üslerine yaptığı misilleme saldırının ardından ulusa sesleniş konuşması için kameraların karşısına geçti. Hamaney, "Dün gece onların (Amerikalıların) yüzüne bir tokat attık ama askeri operasyon yeterli değil" dedi.

“ASLINDA BU BİR DEVRİM GİBİ NİTELENDİRİLEBİLİR DÜNYAYI SARSTI TARİHİ DEĞİŞTİRDİ DİYEBİLİRİZ”

Hamaney, şu ifadeleri kullandı:

"Bugün de gördüğümüz gibi büyük bir şey yaşandı aslında bu bir devrim gibi nitelendirilebilir. Dünyayı sarstı tarihi değiştirdi diyebiliriz. Bölgedeki tarihi de değiştirdi. Bu perspektiften buna bakmalıyız. Bizim yüce bir yardıma ihtiyacımız var diyebiliriz. Bugün de insanlar bunu gördü. İran’daki halk da bazı ekipmanlara elbette sahip ama sadece askeri güce sahip değiller. Bunu kullanabilirler. Aynı zamanda bir inanca da bağlılar. Bir şeyler daha ileriye gidebilir. Aslı olan şey inanç içinde yaşamaya devam etmek. Umuyoruz ki askeri güce başvurulmaz ama dini prensiplerden de yola çıkarak gençlik de kültürel bölgeler de bu şekilde düşünüyor."

ABD'nin bölgede savaşlara, ayrışmaya ve yıkıma yol açtığını söyleyen dini lider, “bölgedeki yozlaşmış Amerikan varlığı son bulmalı” vurgusunu yaptı.

“SÜLEYMANİ CESUR BİR ADAMDI”

Sözü Kasım Süleymani'ye getiren Hamaney, "Onun şahsiyetine ilişkin çok şey söylendi. Bizim dostumuz olan bu cesur ve cömert adam şu anda cennette bulunmakta. Ben de inançlarım doğrultusunda bazı şeylerin altını çizmek isterim. Öncelikle şehit Süleymani cesur bir adamdı fakat aynı zamanda bilgiliydi. Kendisi ve tüm askerleri cesur, bilge ve tedbirliydi. Her zaman yaptıklarında bir mantık var. Bu cesaret ve bu yetkinlik sadece askeri cephe alanında kullanılmadı siyasette de kullanıldı. Kendisi hem siyasi arenada cesurdu ve ikna ediciydi. Tüm bunlarla birlikte gerçek anlamda mümindi. Cesaretini, bilgeliğini hep Allah'ın yolunda kullandı" dedi.

Süleymani'nin “her zaman sadece devrime bağlı ve tutkulu olduğunu” vurgulayan Hamaney, "İçişlerine geldiğimizde hiçbir siyasi partinin yanında yer almazdı. Büyük bir devrimciydi. Hiç kimse onu kendi yanına çekmeyi başaramamıştır. Cesur eylemlerine ilişkin bir diğer husus ise düşmanlar onu çok iyi tanırdı. O, bölge uluslarının da katkısı ise tüm gayrımeşru güçlerin karşısında durmayı başardı" diye konuştu.

RUHANİ: İRAN BACAĞINI KESEREK YANIT VERECEK

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani yaptığı açıklamada, "Amerika Süleymani'nin elini kesebilir fakat İran buna bacağını keserek yanıt verecek" ifadelerini kullandı.

ÇAVUŞOĞLU IRAK'A GİDECEK

Bu arada Anadolu Ajansı, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun ABD ve İran arasındaki gerilimin azaltılması çabaları çerçevesinde yarın Irak'a gideceğini duyurdu.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV