Irak'taki gösterilerin 3. gününde Yeşil Bölge hedef alındı
29 Mayıs 2020 Cuma

CHP’li vekilden şok iddia, “zarar eden Çaykur fetöcü bir tv’nin uydu kirasını ödüyor!

Irak'taki gösterilerin 3. gününde Yeşil Bölge hedef alındı

04 Ekim 2019 Cuma 12:51
Bu haber 624 kez okundu
Irak'taki gösterilerin 3. gününde Yeşil Bölge hedef alındı
 Irak'ta 3 gündür devam eden hükümet karşıtı gösterilerde 27 kişi yaşamını yitirdi, güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu yüzlerce kişi de yaralandı. Hayatını kaybeden 27 kişiden 2'sinin polis olduğu duyuruldu.

Protestoların 3'üncü gününde, Nasiriye'de 6 eylemcinin vurularak yaşamını yitirdiği belirtildi. Sağlık Bakanlığı ise ölü sayısını 1, yaralı sayısını 200 olarak duyurdu. Londra merkezli MiddleEastEye (MEE) haber sitesi ise ölü sayısını 27 olarak açıkladı.

Hükümetin dün ilan ettiği sokağa çıkma yasağına rağmen başkent Bağdat'ın bazı bölgelerinden silah sesleri duyuluyor. Başkentte hükümet binalarının bulunduğu korunaklı Yeşil Bölge'nin iki füze ile hedef alınması sonucu patlama meydana geldi. Polis göstericilerin Yeşil Bölge'ye girmesini önlemek için tüm girişleri kapattı. ABD Büyükelçiliği binasının da bulunduğu Yeşil Bölge'de meydana gelen patlama sonrası, kamu binalarını kapatıldığı ve bazı bakanlık binalarının da tahliye edildiği ve internet erişimine kısıtlama getirildiği belirtildi.

Bağdat Uluslararası Havalimanı'na gelen göstericileri engellemek için güvenlik güçleri göz yaşartıcı gaz kullandı. Bazı ileçelerde kaymakamlık ve belediye binaları ateşe verdi. Irak Hükümeti dün internet erişimini engellemişti.

İRAN, IRAK'A YAKIN 2 SINIR KAPISINI KAPATTI

İran, Irak'a giden 2 sınır kapısının kapattı. MEE haber sitesi İran'ın, protestoların şiddetlenmesi sonucu Khosvari ve Chazabeh'teki sınır kapılarını kapattığını duyurdu.

Bu arada ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği de Kürdistan Bölgesi dışında, Bağdat başta olmak üzere gösterilerin sürdüğü şehirlerde rutin konsolosluk hizmetlerinin askıya alındığını duyurdu. 

    Yorumlar

ARŞİV