Hemşireler Sendikası: Alkış değil emeğimizin karşılığını istiyoruz

banner100

09 Ağustos 2020 Pazar

Türüt’ün FETÖ’den yargılanması devam eden eşi !

Hemşireler Sendikası: Alkış değil emeğimizin karşılığını istiyoruz

NORVEÇLİ HEŞİRELER"ZIFIR ZAMMI KABUL ETMEYECEĞİZ”

16 Mayıs 2020 Cumartesi 23:26
Bu haber 2654 kez okundu
Hemşireler Sendikası: Alkış değil emeğimizin karşılığını istiyoruz
 

Norveç Hemşireler Sendikası (NSF), ücretlerdeki sıfır artış kabul etmeyeceğini belirterek, sağlık emekçilerinin hakkının verilmemesi durumunda greve gidebileceğini ifade etti. 

Mahmut Algünerhan 
Norveç-Oslo

Korona krizi bu yılki toplu iş sözleşmelerinde etkili oluyor. Norveç Hemşireler Sendikası (NSF), ücretlerdeki sıfır artış kabul etmeyeceğini belirterek, sağlık emekçilerinin hakkının verilmemesi durumunda greve gidebileceğini ifade etti. 

Norveç’te bu yılki toplu iş görüşmeleri, koronavirüsün bir sonucu olarak 3 Ağustos'a kadar ertelendi. 2020'de ücret artışı, başlangıçta yüzde 3,6 olduğu tahmin ediliyordu. Ancak virüs durumunda, revize edilmiş ulusal bütçede yüzde 1,5'e doğru bir düşüşe neden olduğu görüldü. Tüm dünyada olduğu gibi, Norveç’te de koronavirüs salgınına karşı mücadelede ettikleri için alkışlanan, destek ve övgü gören sağlık emekçileri bunun yeterli olmadığını söylediler. Norveç’te hemşireler alkış ve övgülerin, kendilerinin günlük olarak yaptıkları iş için yeterli bir ödeme olmadığını belirterek, yaptıkları işin karşılığını almak istiyorlar. 

NSF Başkanı Lill Sverresdatter Larsen, Norveç devlet kanalı NRK’ya yaptığı açıklamada, ücret artışının, meslekte eleman toplama ve motive edici bir faktör olduğunu belirtti. Larsen, bu yılki toplu iş görüşmeleri nedeniyle, üyelerinin greve gidebileceklerini ifade ederek, “Üyelerimiz için sıfır ya da en kötü ihtimalle negatif bir çözüm anlamına gelen bu durumu kabul etmiyoruz. Kritik sosyal işlevi ve hemşirelerin sahip olduğu sorumluluk ve uzmanlığı yansıtan bir toplu iş sözleşmesini bekliyoruz” dedi.  Larsen, ellerinde grev aracı olduğunu ve bunu devre dışı bırakamayacaklarını belirterek ‘’Elimizde bu araç var, bu yüzden bunu asla dışta tutmam. Her toplu iş sözleşmesinde yaptığımız gibi duruma bakmalıyız” ifadelerini kullandı. 

HEMŞİRELER 2018’TE GREVE GİTMİŞTİ 

Norveç’te 2018'de, Norveç İşveren Sendikası (NHO) ile NSF arasında yapılan toplu iş görüşmelerinde, anlaşmaya varılmaması sonucu hemşireler greve gitmişti. Daha sonra NHO ise 500 hemşire için bir lokavt uyarısında bulunmuştu. Sağ koalisyon hükümetinin büyük ortaklarından olan Sağ Parti-H’den o zamanın Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı olan Anniken Hauglie, “Bu çatışma, sağlık ve yaşam için tehlike olduğun” savunarak hükümet bir ücret kuruluyla greve müdahale etmişti.  Ülkede, hemşireler ücret mücadelesinin yanı sıra ve belki de en önemlisi olan, daha da iyi bir iş günü mücadelesini istiyorlar. Sørlandet Hastanesinde hemşire olarak çalışan Jannike Arnesen, “Hemşirelerin hak ettikleri ücretleri almaları önemlidir. Ancak, korona krizinden önce de Norveç hastanelerinde rahat olamadık” dedi.  Arnesen, mart ayında, VG adlı gazetede bir makale yazmış ve makalesinde “Herkesin koronavirüse karşı birlikte çalışan bir topluluğun parçası olduğunu’’ söylemişti.  Başbakan Erna Solberg ise 18 Mart'ta yaptığı koronavirüs konuşmada, hemşire Arnesen’i yaptığı çalışmalardan ötürü kendisini övmüştü.  Arnesen, hemşirelerin uygun bir iş günü geçirebilmelerini ve yeterli bir iş yaptıkları hissini taşımaları gerektiğini söyledi. Ancak, bunu sadece hemşireler için istemediğini belirterek, “Sağlık sistemimiz, birçok meslek grubunun iyi bir iş yapması için birbirine bağımlı olduğu bir ekosistem gibidir. Sadece hemşireleri değil, düşük ücretli insanları da düşünüyorum” dedi. Arnesen, “Canlı olan günlük bir yaşama sahip olmak için, yeterli hemşire, sağlık meslek çalışanına ve temizlik işçisine sahip olmamız gerekir” diye konuştu. 

Arnesen, koronadan sonraki zamanın daha da zor olabileceğinden korktuğunu söylüyor ve “Krizden sonra hastaneler ve belediyeler yeterince dengelemezlerse, bugünkünden daha hızlı çalışmak zorunda kalabiliriz. Durum şimdi acı sınırında olduğu için endişeleniyorum” dedi.

“ZIFIR ZAMMI KABUL ETMEYECEĞİZ”

Norveç’te tam iş olarak çalışan ve bürüt olarak yıllık ortalama 544 bin kron alan hemşireler, yıllık ücretlerde artış olsa da dezavantaj olarak gördükleri hafta sonu, akşam ve gece çalışmaları için aldıkları ek ödemelerin de yeterli olmadığını söylüyorlar. Bu yılın toplu iş müzakerelerinden ilki, Norveç'in özel sektörde en çok üyeye sahip olan Fellesforbundet Sendikası.  Norveç Sendikalar Konfederasyonuna (LO) bağlı olan Fellesforbundet Sendikası da sıfır sözleşmesine boyun eğmeyeceklerini fakat ücret artışı için de üyelerinin işlerini kaybetmelerini istemediklerini söylüyor. Fellesforbundet Sendikası Genel Başkanı Jørn Eggum sıfır zamma razı olamayacaklarını belirterek, “Fakat üyelerimiz ücret artışlarından dolayı işlerini kaybetmeyecek” diyor. Jørn Eggum, korona krizinin iz bıraktığını ifade ederek, “Şu anda bulunduğumuz zaman, birçok şey hakkında çok fazla belirsizlik var. Ağustos ayına geldiğimizde buna karar vereceğiz. Ancak şimdi tahminlere bakıldığında, sıkıntılı olacağı açıktır” diyor. Jørn Eggum toplu iş görüşmelerinde bir ilk olarak, daha sonraki müzakereler için bir standart belirlemeyi istediklerini söyleyerek, “’Belirlediğimiz çerçeve tüm Norveç toplumu boyunca geçerli olacaktır. Başbakan bile Fellesforbundet ve Norveç endüstrisinin ortaya koyduğu çerçeveye bağlı kalacaktır” diyor. Ancak UNIO konfederasyonuna bağlı olan NSF Başkanı Sverresdatter Larsen, Fellesforbundet Sendikasının toplu iş görüşmelerde, ileri sürecekleri taleplerin dikte edilmemesi gerektiğini istiyor ve ‘’Daha önce, kamu hizmetleri ve iş/ticaret hayatı arasında ihtiyaç duyulan dengeyi korumada talihsiz olan sendikal ön cephe modelini eleştirmiştik. Bu, hemşireler gibi düşük ücretli grupların gerçek ücret artışı için çok az fırsata sahip oldukları anlamına geliyor’’ diyor.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV