Gürcü işçilerin Türkiye'ye nasıl geleceği belli oldu

banner100

19 Eylül 2020 Cumartesi

“Artık 210 bin çay üreticisi örgütlenmeli”

Gürcü işçilerin Türkiye'ye nasıl geleceği belli oldu

Mevsimlik Gürcü işçiler bu işlemler sonrası gelebilecek

08 Ağustos 2020 Cumartesi 14:15
Bu haber 1977 kez okundu
Gürcü işçilerin Türkiye'ye nasıl geleceği belli oldu

GÜRCİSTAN’DAN GELECEK MEVSİMLİK İŞÇİLER İÇİN DETAYLAR BELLİ OLDU 

Gürcistan hükümeti tarafından altyapı çalışmalarının tamamlanmasının ardından mevsimlik işçilerin Türkiye’ye gelebilmeleri için yapacakları başvuru aşamaları belli oldu. 

Hayati Akbaş 

HOPA-Tüm dünyayı etkisi altına alan Pandemi nedeniyle Türkiye ve Gürcistan arasındaki sınır kapılarından yaya geçişleri durdurulmuş, daha sonra Türkiye (İran hariç)  tarafı tek taraflı olarak geçişleri açsa da Gürcistan devleti uygulanan yasağı kaldırmamıştı.  
Gürcü kadınlar Gürcü devleitni protesto etmişti
Gürcistan devletinin vatandaşlarına uyguladığı yasaklara karşı , Türkiye'de Karadeniz bölgesinde her yıl Çay ve Fındık tarımında çalışan ve Artvin Kemalpaşa ilçesinde bavul ticareti yapan onlarca kadın Gürcü devletin gümrük kapılarını açması için protesto eylemleri gerçekleştimişti.

başvuru aşamaları belli oldu.  

Hopa TSO Başkanı Osman Akyürek Gürcistan Trabzon Başkonsolosluğu ziyareti esnasında konuyu Başkonsolos ile görüşerek sürecin hızlanması için girişimde bulunmuştu. Gürcistan hükümeti tarafından altyapı çalışmalarının tamamlanmasının ardından mevsimlik işçilerin Türkiye’ye gelebilmeleri için yapacakları başvuru aşamaları belli oldu.  

Başkan Akyürek yaptığı değerlendirmede süreç hakkında izlenmesi gereken adımları sıraladı.    

Mevsimlik işçilerin Gürcistan’dan çıkabilmeleri için; 

1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan bir kişi ya da firma mevzuata uygun bir şekilde notere onaylatılmış, ilgili Gürcistan vatandaşının kişisel bilgilerinin (adının, soyadının ve Gürcistan kimlik numarasının) yer aldığı, 3 aylık bir davetiyenin aslını davet ettiği Gürcistan vatandaşına gönderir.  

2. Gürcistan vatandaşı davetiyenin aslını (yada taranmış) Gürcüce tercüme ettirir.  

3. http://abroadworkers.moh.gov.ge (Site kısa süre içinde aktif hale gelecek)  İnternet adresinde bulunan formu davet edilen Gürcü vatandaşı doldurur ve davetiyenin Gürcüce ve Türkçe halini siteye yükler.   

4. İncelemenin sonucu başvuru formunu doldurduktan sonraki 7 takvim günü içinde başvuru sahibine bildirilir. 

5.Gürcistan’dan çıkışına izin verilen mevsimlik işçilerin Türkiye ye girdiklerinde Yabancı Uyruklu Mevsimlik İşçileri (YUMI-Net) web uygulaması üzerinden çalışma muafiyeti başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir. 
Tüm işlemler sonrası Türkiye ye giriş yapacak yabancı işçiler 3 ay çalışma izni almış sayılacaklar.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV