GÜRCİSTAN TEDBİRLERİ ARTTIRDI VE TÜRK İŞ İNSANLARI DA TEDİRGİN!

banner100

18 Eylül 2020 Cuma

“Artık 210 bin çay üreticisi örgütlenmeli”

GÜRCİSTAN TEDBİRLERİ ARTTIRDI VE TÜRK İŞ İNSANLARI DA TEDİRGİN!

20 Mart 2020 Cuma 22:32
Bu haber 1767 kez okundu
GÜRCİSTAN TEDBİRLERİ ARTTIRDI VE TÜRK İŞ İNSANLARI DA TEDİRGİN!

Gürcistan’ da market, benzin istasyonu ve eczane dışında tüm işletmeler kapatılıyor. Türk iş insanları ile birlikte çalışanlar açısından ciddi bir ekonomik kriz süreci yaşanacağı, bu yıl yaz turizminin tamamen biteceği öne sürüldü.Gençağa KARAFAZLI & Doğancan İLEK


Gürcistan Başbakanı Giorgi Gakharia, bu yeni koronavirüsünün yayılmasını önlemek amacıyla market, benzin istasyonu ve eczaneler hariç tüm işletmelerin kapatılacağını açıkladı.


Şimdilik Acil Duruma Gerek Yok


Çin' de ortaya çıkan ve hızla dünyayı etkisi altına alan öldürücü Korona virüsü nedeniyle ülkelerdeki çeşitli önlemleri hayata geçiriyor. Gürcistan'da bu yönde çeşitli tedbirler almak amacıyla başkent Tiflis'te Başbakan Giorgi Gakharia'nın başkanlığında Güvenlik Konseyi Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Gürcistan Devlet Başkanı Salome Zurabişvili, Parlamento Başkanı Arçil Talakvadze, İçişleri Bakanı Vakhtang Gomelauri, Dışişleri Bakanı Davit Zalkaliani, Savunma Bakanı İrakli Garibaşvili, Ekonomi ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı Natia Turnava, İşgal Edilmiş Bölgelerden Mülteciler, Çalışma, Sağlık ve Sosyal İşler Bakanı Ekaterine Tikaradze ve diğer bakanlar katıldı. Toplantının ardından kameralar karşısına geçerek açıklamada bulunan Gakharia, ihtiyaç duyulduğunda ülkede acil durum ilan edilmesini de değerlendirdiklerini dikkat çekerek, bu aşamada buna gerek yok dedi.

Tüm İşletmeler Kapatılıyor

Korona virüsün yayılmasını önlemek amacıyla banka, posta ağı, market, benzin istasyonu ve eczaneler hariç tüm işletmelerin kapatılacağını duyuran Gakharia, vatandaşlara gerekmediği sürece dışarıya çıkmamaları çağrısında bulundu. Gakharia, "70 yaşın üzerindeki insanların evde kalması özellikle önemlidir. Postahaneler vatandaşlarına gerekli tüm hizmetleri sağlayacak. Vatandaşlarımıza sağlıklı günler diliyorum ve bu küresel sorunu ortak ve dost ülkelerle birlikte üstesinden geleceğiz" ifadelerini kullandı.

Türkiyeli İş İnsanları ve Çalışanlar Zorda

Çin'de ortaya çıkan ve hızla dünyayı etkisi altına alan öldürücü Korona virüsü nedeniyle ülkelerdeki çeşitli önlemleri hayata geçiriyor. Gürcistan'da bu yönde çeşitli tedbirler almak amacıyla başkent Tiflis'te Başbakan Giorgi Gakharia'nın başkanlığında yapılan toplantı sonucunda Gürcistan da 
banka, posta ağı, market, benzin istasyonu ve eczaneler hariç hemen hemen her alanda ki ticari işyerleri kapalı olacağı açıklandı.

Alınan bu kararlar sonrası Gürcistan başkenti ve Acara özerk cumhuriyetinde bulunan yüzlerce iş insanı ile bu iş yerlerinde çalışan Türkiyeli ve Gürci insaların büyük sıkıntı içerisinde olduğu öğrenildi.
Acaria özerk cumhuriyetinde yaşayan Gürcü vatandaş Davit Dumadze,çök kötü bir süreç yaşayacaklarına dikkat çekerek şunları söyledi.
"Bu felaket yanlızca bize özgü olmadığının bilincindeyiz.Her ülke ken koşullarını göz önünde bulunarak çeşitli tedbirler alıyor.Gürcistan dolayısıyla Acarianın baş kenti Batum da alınan tedbirler çok anlamlı ve doğru tedbirlerdir.Bunlara uymamız durumunda çok büyük bir felakaet yaşamadan süreci tamamlayacağız.

Türk İş İnsanları İle Çalışanların Durumu Kötü 

Burada çok önemli bir durum ise şudur.Burada iş yapan Türkiyeli vatandaşlar ve bunların yanında çalışan yüzlerce Gürcü vatandaş.Her iki kesim açısından süreç çok kötü.Bugünden evine gıda maddesialamayan ınsanlarımız var.Gazinolar başta olmak üzere çeşitli iş yerlerinde çalışan binlerce ınsan ücretsizişinden uzaklaştırıldı.Dolayısıyla kirada olan yabancıların iş yeri kraları bu kapalı süreçte ne olacağı henüz belli değil.Ciddibir ekonomik kriz yaşamamız söz konusudur.
Bütün bunların yanı sıra binlerce turizm işletmesi Oteller dahil bu yaz sezonu iş yapamayacağı görülüyor dolayısyla bu yaz turizm açısından da ölü biryıl olacak" dedi.

Öte yandan Gürcistan' da bu yeni koronavirüs vakasının görüldüğü kişi sayısı 43' e yükselirken, karantinaya alınan kişi sayısı ise bin 925' e ulaştı.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV