Gürcistan Parlamentosunda olağanüstü hal tartışması

banner100

13 Ağustos 2020 Perşembe

Türüt’ün FETÖ’den yargılanması devam eden eşi !

Gürcistan Parlamentosunda olağanüstü hal tartışması

Pandemi Sürecindeki Kısıtlama Tedbirleri Alma Yetkisini Bu Yılsonuna Kadar Uzattı.

19 Temmuz 2020 Pazar 23:42
Bu haber 2476 kez okundu
 Gürcistan Parlamentosunda olağanüstü hal tartışması
 Gürcistan Parlamentosunda olağanüstü hal tartışması

Gürcistan Parlamentosu, Hükümetin Pandemi Sürecindeki Kısıtlama Tedbirleri Alma Yetkisini Bu Yılsonuna Kadar Uzattı. Muhalefet partileri ise karara tepki gösterdi.

Kemal ARSLAN -Rize nabız-Kuzeytvnet-Gürcistan

Gürcüstan Parlamentosu, hükümetin yetkilerini, olağanüstü hal ilan etmek haricinde, pandemi sürecinde ülke genelinde etkili olacak bir takım kısıtlama tedbirleri alma yetkisini, 14 Temmuz'da yapılan olağanüstü bir genel kurul toplantısında, 79’a 1 karşı oyla, bu yılsonuna kadar uzattı.

Hükümetin, Ekim ayında yapılacak parlamento seçimleri dönemini de kapsayan, parlamento denetimi olmaksızın bu tür kısıtlama tedbirleri alma yetkisinin uzatılmasından önce iktidar grubu ile muhalefet arasındaki tartışmalar yaşandı.

Muhalefet milletvekilleri Gürcü Rüyası'nı otoriterliği güçlendirmek ve iktidarı ele geçirmekle suçlarken, BMM (Birleşik Ulusal Hareket) üyesi milletvekilleri toplantıya katılmadılar.

Sağlık ve Sosyal İşler Komitesi Başkanı Dimitri Khundadze, bugünkü toplantıda meslektaşlarına Halk Sağlığı Yasası'nda ilgili değişiklikleri anlattı.

Khundadze, Hükümeti, Kovid-19 salgınının olası ikinci, "daha güçlü" ve "daha zararlı" dalgasına atıfta bulunarak vatandaşların sağlığı açısından Hükümetin olağanüstü kısıtlama tedbirleri alma yetkisinin uzatılması gerektiğini belirtti.

Olağan üstü hal tartışması

Parlamento olağanüstü hal ilan etme yetkisi haricindeki kısıtlama tedbirleri alma yetkisini düzenleyen bu yeni tasarıyı oylayarak kabul etti.

GYLA (Gürcüstan Genç Avukatlar Birliği) ise olağanüstü hal sırasında kabul edilen bu mevzuat değişikliklerini eleştirdi.

Khundadze, 20 Ekim 2020’deki Genel Seçimler sırasında, vatandaşların sandık merkezlerinde toplanacağı için salgının yayılma risklerine de odaklandı. Ayrıca Dünya Sağlık Örgütünün  "ikinci Covid-19 dalgasının yıkıcı olabileceğini" tahmin ettiğini milletvekillerine hatırlattı.

Avrupalı Gürcüstan Partisinin milletvekili olan Elene Khoitaria, hükümetin halk sağlığı konularında spekülasyon yaptığını ve bunu bahane ederek "iktidar gücünü ele geçirmeye" çalıştığını söyledi.

Bağımsız Milletvekili Eka Beselia ise parlamentonun kararının, Gürcüstan Anayasasına aykırı ilan etti. Beselia, hükümeti Gözetim-denetim işlevini bozmanın, parlamentoyu zayıflattığını söyledi.

İktidar partisinin eski üyesi Mariam Jaşi, eski takım Arkadaşlarına "Bu yasayı onaylayarak devlete zarar verip, güç dengesine zarar veriyorsunuz ve otoriterliği güçlendirmeye çalışıyorsunuz," dedi

Başka bir eski Rüya Milletvekili Levan Koberidze, "Rüya ayartmaya karşı koyamadı, hükümetin eline aşırı bir güç verdi, ki bu anayasal olmayan bir adımdır dedi.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV