Erdoğan: Putin aldığımız kararlarda hemen harekete geçiyor, Trump ise söz veriyor ama sonuç yok
03 Haziran 2020 Çarşamba

CHP’li vekilden şok iddia, “zarar eden Çaykur fetöcü bir tv’nin uydu kirasını ödüyor!

Erdoğan: Putin aldığımız kararlarda hemen harekete geçiyor, Trump ise söz veriyor ama sonuç yok

01 Kasım 2019 Cuma 11:21
Bu haber 862 kez okundu
Erdoğan: Putin aldığımız kararlarda hemen harekete geçiyor, Trump ise söz veriyor ama sonuç yok
 AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD’ye gideceği ve ABD Başkanı Donald Trump’ın kendisine gönderdiği mektubu masasına bırakacağı iddia edildi.

Erdoğan’ın ayrıca Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile aldıkları kararlarda Putin’in hemen harekete geçtiğini ancak Trump’ın ise bu konuda şüpheli olduğu ve verdiği sözleri tutmadığını söylediği aktarıldı.

Hükümete yakın Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu’nun haberine göre hafta başından itibaren kurmaylarıyla yaptığı toplantılarda Suriye ile ilgili son gelişmeleri değerlendiren Erdoğan’ın sınırda ayrıca güvenli bölge için pilot bölgeler kuracaklarını söylediği aktarıldı.

Habere göre Erdoğan şu mesajları verdi:

‘AB’NİN DESTEĞİNİ ARAYACAĞIZ, GELMEZSE PİLOT ALANLAR KURACAĞIZ’

“Güvenli bölge için AB ülkelerinin desteğini arayacağız. Ama destek gelmezse, Türkiye kendi imkânları ile adım atacak. Tamamı için kaynak oluşturmamız mümkün değil ama, kendi imkânlarımızla öncelikle pilot bir yer kuracağız. Tel Abyad veya Resulayn’da olabilir. Sınıra yakın bir yerde pilot yerleşim birimi inşa edeceğiz.”

‘PUTİN HEMEN HAREKETE GEÇİYOR TRUMP SÖZ VERİYOR AMA SONUÇ ALAMIYORUZ’

 “Putin’le yaptığımız görüşmelerde alınan kararların uygulaması daha hızlı oluyor. Ama Turmp’la aynı şeyi sağlayamıyoruz. Putin alınan kararların uygulanması için hemen harekete geçiyor. Trump ise söz veriyor, ama sonuç alamıyoruz. Ya yerine getirilmiyor ya da süreç çok uzuyor. Trump’ın verdiği sözleri gerçekleştirip gerçekleşmeyeceği belli olmuyor. Şüpheli.”

‘ABD’NİN YAPTIĞI SAYGISIZLIĞI TRUMP’IN YÜZÜNE SÖYLEYECEĞİM’

Hükümetin 9 Ekim'de Suriye'nin kuzeyine başlattığı operasyon öncesi ABD Başkanı Trump'ın Erdoğan'a yazdığı "Aptal olma, zor adam olma" şeklindeki hakaret ve tehdit içeren sözlerine Erdoğan geçiştirici cevaplar vermiş ve "Elbette unutmadık" demekle yetinmişti. Türkiye gazetesindeki habere göre Erdoğan'ın söz konusu mektuba yanıt olarak 2 saat sonra Suriye operasyonunun başlatmakla verdiği kaydedildi.

Haberin devamı şöyle:

“13 Kasım’da Trump’ın ABD’ye daveti var. Gitmemiz durumunda, elbette bu mektubu da yanımızda götüreceğiz. Bunun altında kalmayacağız. Götürüp masaya bırakacağız. Aynen iade edeceğiz. ABD’nin yaptığı saygısızlığın cevabını vereceğiz. Trump’ın yüzüne de bunları söyleyeceğiz.”

Esasında biz cevabı sahada verdik, orada yazılanları dikkate almadık. Mektup bize ulaşınca iki saat içinde operasyonu başlattık. Normalde, belki gece veya ertesi sabah başlayacaktı. Ama mektup gelir gelmez, gereken değerlendirmeyi yaptık ve operasyonu başlattık."

BAĞDADİ OPERASYONU

“Bağdadi’nin öldürülmesi konusunda Türkiye olarak ABD’ye katkı verdik. Helikopterleri, bizim kontrolümüzde olan Afrin ve Cerablus’un hava sahasını kullanarak gitti. İstihbarat desteğimiz de oldu. Bizim istihbarat birimlerimiz ile ABD’ninkiler birlikte çalıştı. Hava sahasını kullanacaklarını bildirdiler: Bağdadi’ye operasyon yapılacağı bildirildi. Biz de, Cerablus ve Afrin’deki unsurlarımızı uyardık, ateş açılmaması talimatını verdik.”

‘HATALARIMIZI ARIYORLAR’

“Suriye Millî Ordusu (SMO), Suriye’nin millî bir unsuru, orada kalacaklar. Dışarıdan kimse yok aralarında, ama YPG’ye bakın, çoğu dışarıdan gelmiş. Büyük bölümü de Irak’tan gelenler. Hâlbuki, SMO mensupları kendi toprakları için savaşan insanlar. Bir süre önce, bir SMO komutanı 16 kişiyle birlikte beni ziyarete geldi. Bana sarıldı. Komutanın sağlığı kötü, midesini aldırmış vs. ama buna rağmen ‘yarın cepheye gideceğim’ dedi. Sonuçta, bunlar kendi ülkeleri için bir mücadele veriyor. Ama yanlış bir uygulamaya da müsaade etmeyiz. Barış Pınarı Harekâtı ile ilgili de kara propaganda yapıldı. Biz Tel Abyad’a girdik, Resülayn’a girdik. Ama tek bir tane sivil bina yıkılmadı. Oradan sivil binalardaki keskin nişancılar bize ateş açmasına rağmen, sivil bina olduğu için karşılık bile vermedik. Ama bakıyorsunuz, mercekle büyüteçle, bizim hatamızı arıyorlar.”

‘SURİYE’Yİ DÜŞÜNDÜKLERİ YOK’

“ABD ve Rusya’nın asıl derdi petrol. Yoksa, Suriye’yi düşündükleri yok. Bunu yaptığımız görüşmelerde de anladık. ABD, Deyrizor’u bırakmak istemedi, Rusya ise Kamışlı’yı. Çünkü her iki yerde de zengin petrol yatakları var. Kamışlı’daki petrol rezervi, Türkiye’nin kullandığı petrolün yüzde 50’si. Her iki ülke de, bu petrolü bırakmak istemiyor. Görüşmelerde, ABD, petrol yataklarının ‘DEAŞ’ın eline geçmesini istemiyoruz’ dedi, o şartla anlaşma yaptılar. Buradan anladık ki, asıl dertleri petrol. Rusya ise Kamışlı konusunda ısrarcı. Her iki ülke de, bunun dışındaki konuları önemsemediler. Rusya Kamışlı’da terörist unsurların kalmayacağının güvencesini verdi.”

‘ÜNİFORMALARI DEĞİŞİRSE GEREĞİNİ YAPARIZ’

“Bundan sonra biz Türkiye olarak, ABD ve Rusya ile yapılan anlaşmaların sahadaki uygulamalarına bakacağız. Bunlar terörist üniformasını çıkarıp, Suriye rejimi üniformasını giyerse buna müsaade etmeyiz. Yerel istihbarat kaynakları ile de bunun takibini yapacağız. Böyle bir şey olursa, gereğini yaparız. Biz hiçbir şekilde teröriste geçit vermeyeceğiz. Biz verilen sözlerin yerine getirilmesini bekliyoruz. Onlara bu imkânı vereceğiz, oyalama da olabilir ama bekleyeceğiz. Sahada olup biteni takip edeceğiz.”

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV