ABD yaptırımlarına karşı Rusya ile yapılan görüşmenin belgesi çöpten çıktı
20 Ocak 2020 Pazartesi

Gürgen köylüleri HES şantiyesini bastı

ABD yaptırımlarına karşı Rusya ile yapılan görüşmenin belgesi çöpten çıktı

22 Ağustos 2019 Perşembe 14:19
Bu haber 1366 kez okundu
ABD yaptırımlarına karşı Rusya ile yapılan görüşmenin belgesi çöpten çıktı
 Bloomberg haber ajansı, Rus basınına dayandırdığı ve iki farklı kaynaktan teyit ettiğini belirttiği haberine göre, Türkiye ve Rusya’nın, S-400 krizi nedeniyle olası Amerikan yaptırımlarına karşı temmuz ayında acil bir toplantı düzenlendiğini öne sürdü. Bloomberg haber ajansının, Rus basınına dayandırdığı ve iki farklı kaynaktan teyit ettiğini belirttiği haberinde toplantıda Türkiye’nin Rus finansal sistemine katılma olasılığı ele alındı. Toplantıda Rusya Merkez Bankası'nın Brüksel merkezli küresel bankalararası ağ SWIFT'e alternatif olarak geliştirdiği finansal sisteme Türkiye'nin nasıl dahil olabileceği konuşuldu.

TUTANAK ÇÖPTE BULUNDU

İki ülke arasındaki acil toplantının S-400 teslimatının Temmuz ayında başlamasının ardından gerçekleştiği belirtildi. Bu durum, Türkiye-ABD ilişkilerinin yeni bir sürece girdiğini göstermiş; Washington'ın bir yaptırım paketi devreye sokup sokmayacağına dair tartışmaların ortaya çıkmasına neden olmuştu. Bu toplantıya dair tutanağın Moskova yakınlarındaki bir çöpte bulunmasının ardından görüşme hafta başında Rus basınına yansıdı.

Rus haber ajansı Baza'nın Telegram hesabından paylaştığı tutanağın fotoğrafında Rus Maliye Bakanı ile Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Bülent Aksu arasında gerçekleştirilen toplantının detayları görülüyor.

RUSYA MALİYE BAKANI DOĞRULADI

Rusya Maliye Bakanı Alexei Moiseev, bu toplantının gerçekleştiğini telefonda Bloomberg'e teyit ederken toplantıda ele alınan meseleler hakkında müzakerelerin halen devam ettiğini ve bu konuların üzerinde çalışıldığını, imzalanacak genelgeye göre ilerleneceğini söyledi.

Türkiye Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili de görüşmeyi Bloomberg'e teyit etti; ismini vermek istemeyen yetkili rutin konuların konuşulduğunu belirterek detay vermedi.

TOPLANTI ÇOK ACİL YAPILDI

Habere göre, toplantı o kadar acil bir şekilde gerçekleşti ki Rusya Maliye Bakanlığı mali politikalar departmanının yardımcısı görüşme masraflarını ve Türk yetkililerin Moskova havalimanı yakınlarındaki konaklama masrafını kişisel olarak karşıladı; belgede bu masrafların karşılanmasının talep edildiği yer aldı. Belgeye göre yetkililer ayrıca kendi para birimlerinde ticaret yapmayı da toplantıda ele aldı.

ATIKLARIN İMHASINI YAPAN ŞİRKETLE GÖRÜŞÜLECEK

Rusya Maliye Bakanlığı'nın basın birimi ise atıkların imhasından sorumlu şirket ile belgenin nasıl ortaya çıktığının görüşüleceğini aktardı.

Rusya medyasındaki bazı kaynaklar çöpe atıldıktan sonra bulunan bu belgenin arkasında bir Maliye Bakanlığı çalışanının olabileceğini belirtti.

Eski maliye bakanı Andrey Nechayev ise Rusya'daki BFM radyo kanalına yaptığı açıklamada, "bütün gizli belgelerin yok edilmesi gerektiğini, eskiden bu belgelerin yakıldığını, bunun kimi zaman bakanlığın bahçesinde gerçekleştiğini" söyledi.

SWİFT'E RUS ALTERNATİFİ NASIL İŞLİYOR

Rusya Merkez Bankası, Kırım'ın ilhakının gerçekleşmesinin ardından yaptırımlara maruz kalması nedeniyle SWIFT sisteminden dışlanması durumunda kullanmak ve 'dış riskleri azaltmak' için 2014 yılında alternatif bir bankalar arası sistem kurmuştu. Bu sistem, bankalar arası iletişimi SWIFT kodlarına çevirerek iletişimin aksamamasını amaç ediniyor.

Putin Haziran ayında bu ağa Çin'i de katmak için görüşmelerin sürdüğünü söylemişti. Rusya basını daha önceki haberlerinde Türkiye ve İran'ın da bu ağa dahil olabileceğine dair ifadelerde bulunmuştu. (BBC Türkçe)

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
  • batman'da büyük insanlık buluştu..
  • Nabız Gazetesi - Rize Haber , Rize Haberleri, Bölge Haberleri, Karadeniz Haber, Artvin Haberleri - 29 Mayıs 2015 Manşeti
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV