Sağlıklı bir uyku düzeni için belirli bir uyku rutini oluşturulması gerektiğini belirten Dr. Kara, “Vücudun biyolojik saatine göre; belirli bir saatte yatıp, mümkünse erken bir saatte kalkılmalıdır” dedi.

Kara, “Uyku, yaşamımızın üçte birini geçirdiğimiz bir yaşam periyodu. Sağlıklı bir vücut için, düzenli ve kaliteli uyku önemlidir. Fakat pandemi ve karantina sürecinde yaşanan kaygı ve yoğun stres, uyku bozukluğuna neden olmuştur” diye belirtirken, bu süreçte kaliteli bir uyku için alınabilecek önlemlerle, uyku düzensizliğinin önüne geçilebileceğini sözlerine ekledi.

Sağlıklı ve kaliteli uyku düzeni için tavsiyelerde bulunan Nöroloji Uzmanı Dr. Atilla Kara, şu tavsiyelerde bulundu:
UYKU SAATİNİZİ DÜZENLEYİN“Uyku saatinizi düzenleyin. Sağlıklı bir uyku düzeni için, belirli bir uyku rutini oluşturmamız gerekiyor. Yani vücudun biyolojik saatine göre; belirli bir saatte yatıp, mümkünse erken bir saatte kalkılmalıdır.

YİYİP İÇTİKLERİMİZİN UYKUYA ETKİSİ

Uyku sağlığını bozan yiyecek - içeceklerden uzak durmak ve yeme düzenine dikkat etmek önemlidir. Aynı şekilde alkol tüketimi de, uyku sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Çünkü alkol; gece sık sık, sabah erken uyanmalara yol açıyor.
UYUDUĞUMUZ ORTAM

Yatak odasının mümkün olduğu kadar karanlık, sessiz ve havalandırılmış olması önemli. Yatak odasında televizyon bulundurulmamalı ve cep telefonu kullanılmamalı. Ayrıca yatakta çok vakit geçirmemek gerekiyor. Eğer uyuyamadıysanız, kitap okumak, rahatlatıcı bir şeyler içmek ve tekrar yatağa dönmek, uyku sağlığını olumlu yönde etkileyecektir.
SPOR DETAYI

Gündüz yaptığınız egzersiz gece rahat uyumanızı sağlayacaktır; fakat uykuya iki saat kala yapılan egzersiz, metabolizma hala hızlı olduğundan uykusuzluğa neden olacaktır.
GÜNDÜZ UYKUSU

Gündüz şekerleme yapanlarda da uyku sağlığı bozulacaktır. Eğer çok uyku hali varsa 15-20 dakika kestirmek yeterlidir.

UYKU HİJYENİ

Uyku düzeni bozulan kişilerin öncelikle uyku hijyeninin oluşturulması gerekiyor. Ama yine de ciddi bir uyku probleminiz varsa, tedavi için uzmana başvurmanızda yarar var.”

(Sözcü)