COVID-19' a Karşı Aşı

banner100

09 Ağustos 2020 Pazar

Türüt’ün FETÖ’den yargılanması devam eden eşi !

COVID-19' a Karşı Aşı

20 Mart 2020 Cuma 16:37
Bu haber 2408 kez okundu
COVID-19' a Karşı Aşı
Çin' in 'Rekombinant Yeni Koronavirüs (COVID-19) Aşısı' 16. Klinik Denemesi Onaylandı ve Büyük Ölçekli Üretim Hazırlıkları da Tamam! 


Bütün tartışmaların ötesinde ve virüslerin yeni bir şey olmadığının da bilince de olarak; bu yıl 2019-nCoV adı ile karşımıza çıkan bu yeni virüse karşı Çin’ deki tartışmaları Çinli arkadaşlardan edindiğimiz bilgiler ile paylaşmanın paniği aza indirmek ve daha da bilinçli yaklaşmak adına çok önemli olduğunu düşünmekteyiz.Eren Birce KARAFAZLI 

Bir yandan Dünyada ve yaşadığımız ülkede yeni koronavirüs (2019-nCoV) salgını devam ederken ve diğer yandan da bu salgına karşı aşının bulunup bulunmadığı tartışmaları sürerken; yeni bir haber bu virüsün ilk ortaya çıktığı ve bu yeni virüsten kaynaklı ilk ölümlerin gerçekleştiği ülke olan Çin' den geldi. 


Dünyadaki bilim insanları şu anda hükümetlerinin desteğiyle yeni koronavirüs aşıları geliştiriyorlar.  Bu ülkelerden biri olan Çin’ de dünyaca ünlü epidemiyolog Chen Wei’ nin liderliğindeki tıbbi ekip tarafından geliştirilen ‘rekombinant yeni koronavirüs aşısı’ nın 16. klinik denemesini onayladı ve büyük ölçekli üretim için hazırlıklarını da tamamladı. 


Epidemiyolog Wei, Ebola ve SARS ile mücadelenin ön saflarında yer almış kadın bir bilim insanıdır. 54 yaşındaki Wei, Çin' de sağlık çalışanlarının 2003 yılında Şiddetli Akut Solunum Sendromuna (SARS) karşı korunmasına yardımcı olan bir burun spreyi geliştirdi ve 2014-16 Ebola salgının tedavisine de önemli katkılar sağladı.


Yerel basına yaptığı açıklamalarda, “virüs acımasız, ancak mucizelere inanıyoruz” dedi ve “salgın askeri bir durum ve salgın alanı savaş alanıdır” diye de ekledi. Ocak ayının ortasından beri tıbbi ekibiyle birlikte bu salgınının merkezindeki Vuhan Viroloji Enstitüsü' nde bu yeni koronavirüs ile mücadele etmeye yardımcı olacak bir aşı geliştirmek için çalışıyor.  


Çin Devleti’ nin yayın kuruluşu Çin Merkez Televizyonu (CCTV)' nun bu hafta bildirdiğine göre; epidemiyolog Chen Wei’ nin 23 Mart Pazartesi günü yeni koronavirüs (2019-nCoV) aşısının 16. klinik denemesi için yetkilendirildi.


Bir daha hatırlatmak gerekirse; bu virüs herkese bulaşabilir ve bu durum virüsün bulaştığı insanların hepsini öldüreceği anlamına gelmemektedir. Ancak, belli bir yaş üzeri, kronik hastalıkları ve önceden ciddi bir rahatsızlık geçirmiş olan kişiler ile bağışıklık sistemi güçlü olmayan kişilere karşı ciddi ve ölümcel sonuçlar doğuracağı bu yeni koronavirüs ile mücadele etmiş kişiler tarafından ifade edilmektedir. Bu kişiler dışındakiler de bu virüsün taşıyıcısı olup, başkalarının ölümünden direkt olmayan yollarla sorumlu olacaklarını da üzerine basarak tekrar ve tekrar söylemektedirler. Sonuç olarak; bu yeni koronavirüs' den ölenlerin sayısı mevsimsel griplerden ölenlerin sayısından şu an için daha da az olsa kendi adımıza düşen tedbirleri almak çok önemlidir. Bunun için; bütün olabilecek riskleri olup olmayacağının tartışmasına girmeden en aza indirmek için 'HER YAŞ GRUBUNUN EVLERİNDE EN AZ BİRKAÇ HAFTA KALMASI' çok büyük bir hayati önem taşımaktadır.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV