Trabzon Düzköy’de 3 mahalle halkı bir araya gelerek ağaç kesimini durdurdu

banner100

08 Ağustos 2020 Cumartesi

Türüt’ün FETÖ’den yargılanması devam eden eşi !

Trabzon Düzköy’de 3 mahalle halkı bir araya gelerek ağaç kesimini durdurdu

Onlarca yıldır bu ormanlara biz bakıyoruz

12 Mayıs 2020 Salı 19:21
Bu haber 966 kez okundu
Trabzon Düzköy’de 3 mahalle halkı bir araya gelerek ağaç kesimini durdurdu
 Trabzon'un Düzköy ilçesinde yapılması planlanan ağaç kesimini yurttaşlar engelledi. İş makinelerini durduran yaşam savunucuları, "Bugün iş makinelerini kadın, erkek, genç, yaşlı durdurduk yine gelsinler yine yapacağız. Tehdit edileceğiz, zor kullanacaklar biliyoruz ama biz direnmeye hazırız" diye konuştu

Trabzon’un Düzköy ilçesine bağlı Çayırbağı, Doğankaya ve Gülcana mahalle halkı ormanlarının kesilmesine karşı direnişe geçti. 3 Mahalle halkı bir araya gelerek iş makinalarını durdurdu ve kesimin yapılmasını engelledi.

Kesimin haberleri olmadan başladığını söyleyen Doğankaya mahallesinde yaşayan bir yurttaş, “Bu ormanlar bize atalarımızdan miras ve en çok bizim hakkımız var. Onlarca yıldır bu ormanlara biz bakıyoruz. Parasını kendimiz verip bekçi tutuyoruz kesilmesin diye. Biz burada zor şartlarda yaşam mücadelesi veriyoruz” dedi.

Ormandan geçirilmesi planlanan yol için “Bu yol hem doğamızı hem de düzenimizi bozacak” diyen yurttaşlar, geçimlerini de hayvancılıkla sağladıklarına dikkat çekti. Ağaçların kesilmemesi için direnen yurttaş şöyle devam etti:

Orman bölge müdürüyle görüştüğümüzde bize ‘Kalem ve kağıt bu ağaçlardan yapılıyor’ dedi. Hem ağaçlarımızı kesecekler hem de bu doğa harikası coğrafyayı talana açıp peşkeş çekecekler. Diyorlar ki ormanı temizleyip rahatlatacağız. Bıraksınlar ağaçlar yaşlılıktan düşsün kurusun biz ormanı koruruz. Ne pahasına olursa olsun biz yolu yaptırmayacağız. Bugün iş makinelerini kadın, erkek, genç, yaşlı durdurduk yine gelsinler yine yapacağız. Tehdit edileceğiz, zor kullanacaklar biliyoruz ama biz direnmeye hazırız.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV