Çanakçı halkı HES istemiyor
14 Temmuz 2020 Salı

FLAŞ HABER, AKP ‘li başkanın eşi ile ilgili habere yasak

Çanakçı halkı HES istemiyor

Muhtar Kaymakam baskılarını anlattı

03 Haziran 2020 Çarşamba 13:43
Bu haber 2537 kez okundu
Çanakçı halkı HES istemiyor
 Giresun'un Çanakçı ilçesinde köylüler vadilerinde yapılmak istenen HES'leri protesto etti. Halkevleri üyelerinin, Derelerin Kardeşliği Platformu, Ziraatçılar Derneği ve Tüm Köy-Sen adına birer temsilcinin katıldığı yürüyüşte HES çalışmalarının durdurulması istendi

Yaklaşık iki hafta önce HES şirketinin çalışanları tarafından saldırıya uğrayan ve hafta başında da kaymakam tarafından tehdit edilen Düzköy ve Deregözü köylüleri, köy içerisinden HES şantiyesine kadar yürüyüş düzenleyerek şantiyenin bir an önce kaldırılmasını istediler.
Yürüyüş boyunca sık sık “HES'çi şirket köyümüzü terk et”

, “Dereler özgür akacak” gibi sloganlar atan köylüler adına Deregözü Köyü Muhtarı Hüseyin Kır tarafından bir basın açıklaması okundu. Basın açıklamasında, kaymakam tarafından yapılan baskılara değinilirken, köyde kurulan şantiyenin derhal kaldırılması ve HES projesinden vazgeçilmesi istendi. Köy muhtarının ardından Halkevleri ve Derelerin Kardeşliği Platformu temsilcileri de söz alarak HES'lere karşı direnen köylülere desteklerini sundular. Köylü kadınlar ve yaşlılar da söz alarak satılık dereleri olmadığını dile getirdiler.

Köydeki protesto yürüyüşünü jandarma ekipleri yakından izleyip video kaydı yaparken köylülerin tepki göstermesi üzerine geri çekilerek saklanmak zorunda kaldılar. Ayrıca protesto sonrası köy halkına desteğe gidenlerin bulunduğu araçlar durdurularak kimlik kontrolü uygulaması yapıldı.

Çanakçı'da iki hafta önce HES şantiyesinde çalışan işçiler köylülere saldırmış ve üç köylünün yaralanmasına sebep olmuşlardı. Ayrıca bu hafta başında da kaymakam köy muhtarları aracılığıyla köylüleri tehdit etmişti.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV