4 bin alabalık yavrusu suyla buluştu Kaynak: 4 bin alabalık yavrusu suyla buluştu
27 Şubat 2020 Perşembe

Rize'li A.Kadir Kart'a ! Allah yürü kulum dedi

4 bin alabalık yavrusu suyla buluştu Kaynak: 4 bin alabalık yavrusu suyla buluştu

07 Eylül 2019 Cumartesi 12:43
Bu haber 1640 kez okundu
4 bin alabalık yavrusu suyla buluştu Kaynak: 4 bin alabalık yavrusu suyla buluştu
Bu ne yaman çelişki? bir yandan HES projeleri ile doğayı katlediyor diğer yandan şov yapıyoruz.
İkizdere Kaymakamlığının girişimleri ile 4 bin kırmızı benekli alabalık yavrusu İkizdere Çamlık bölgesinde dereye salındı.

Orman içi sularda doğal ve endemik alabalık türlerinin korunması ve geliştirilmesi amacıyla İkizdere İlçe Tarım Müdürü Murat Kutluk'un talebi üzerine 4 bin kırmızı benekli alabalık yavrusunun dereye salım işlemi gerçekleştirildi.

Kaymakam Tarık Buğra Seyhan, “Orman içi sulardaki tabii alabalık popülasyonlarının artırılarak, gelecek nesillere aktarılmasını sağlayacak bu proje ile bozulan alabalık habitatlarının rehabilitasyonu ve gen kaynakların korunması hedefleniyor” dedi.

alabalk2.jpg

Rize’nin balık üretimi açısından ciddi iç sulara sahip olduğunu belirten Kaymakam Seyhan, “Bu potansiyeli en iyi şekilde değerlendirmeli ve bu tür projeleri daha da arttırmalıyız. Çünkü dünyada ciddi bir balık pazarı var. Sahip olduğumuz doğal imkanları en iyi şekilde değerlendirerek bu pazarda hak ettiğimiz noktaya gelmeliyiz. Gerçekleştirilen bu projelerle derelerimizin eski zamanlarda olduğu gibi alabalık açısından zengin hale gelebilmesi amaçlanırken, bununla birlikte bilinçsiz avlanmaların da önüne geçmeliyiz. Gerek denizlerimizde gerekse iç sularda avlanırken uymamız gereken kurallar var. Bu kuralların uygulanması noktasında gerekli hassasiyeti hepimizin göstermesi gerekir” ifadelerini kullandı.

alabalk1.jpg

6 aylık 4-5 gram ağırlığındaki kırmızı pullu alabalık yavrularının Çamlık Deresi'ne bırakıldığı programa İkizdere Kaymakamı Tarık Buğra Seyhan, Rize Orman İşletme Müdürü Abdi Ekşi, İkizdere İlçe Tarım Müdürü Murat Kutlu, Orman İşletme şefleri ve Doğa Koruma ve Milli Parklar teknik elemanları katıldı.

Kaynak: 4 bin alabalık yavrusu suyla buluştu

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
  • batman'da büyük insanlık buluştu..
  • Nabız Gazetesi - Rize Haber , Rize Haberleri, Bölge Haberleri, Karadeniz Haber, Artvin Haberleri - 29 Mayıs 2015 Manşeti
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV