Ovacıktan Hopa'ya Sevgi Eli
07 Haziran 2020 Pazar

CHP’li vekilden şok iddia; “ÇAYKUR,FETÖCÜ ÇAY TV’NİN UYDU PARASINI ÖDÜYOR”

Ovacıktan Hopa'ya Sevgi Eli

Komünist belediye başkanı yetiştirdikleri nohutlarla Hopa’da: ‘Yüreğimizi Hopa’ya dönelim’

01 Eylül 2015 Salı 19:39
Bu haber 603 kez okundu
Ovacıktan Hopa'ya Sevgi Eli
 TKP’den belediye başkanı seçilen Ovacık Belediye Başkanı yoksullara dağıtmak için Hazine Arazisi’nde yetiştirdikleri nohutlarla Hopa’da. Başkan Maçoğlu, Hopa’yı gelip gördükten sonra tüm insanlığın yüzünü ve yüreğini buraya çevirmesi gerektiğine daha çok inandığını belirtti.

 

Türkiye’de Türkiye Komünist Partisi’nden aday olarak seçilen tek belediye başkanı Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu Hopa ziyaretinde bulundu. Belediye adına bir tır su, bir tır da kendi ürettikleri bakliyatları taşıyan Maçoğlu, doğayı rant alanına çevirenlere karşı dayanışma kültürünü büyütme çağrısı yaptı.

‘Rantçıların yıkımınına karşı, devrimciler yeni yaşam kuruyor’

Sel anından beri Hopalılarla telefonla iletişimde oldan Maçoğlu, bugün (29 Ağustos) Hopa’ya gitti. Hopa Belediye Parkı’ndaki toplumsal muhalefetin kurduğu dayanışma masasının ardından Maçoğlu, taziye ziyaretlerinde bulundu. Maçoğlu, bir basın açıklaması gerçekleştirerek, doğaya müdahale edilmesi, doğanın rant alanına çevrilmesinin sonucu olan yıkıntıların altında hep yoksulların kaldığını, yoksulların mağduriyetini de devrimcilerin, ezilenlerin paylaştığını ve yeni bir yaşamı onların kurduğunu vurguladı.

Maçoğlu, Hopa’da gördüğü dayanışma ortamının yaraların nasıl sarılması gerektiği konusunda yol gösterdiğini ifade etti.

‘Tüm insanlık yüreğini buraya dönmeli’

Basın açıklamasının ardından Hopa’daki gözlemlerini Sendika.Org ile paylaşan Maçoğlu, doğaya dışarıdan müdahale edenler yüzünden gariban insanların öldüğünü söyledi. Maçoğlu, Hopa’yı gelip gördükten sonra tüm insanlığın yüzünü ve yüreğini buraya çevirmesi gerektiğine daha çok inandığını belirtti. Maçoğlu görüştüğü sel mağduru bir kız çocuğunun psikolojik durumunun yüzüne yansıdığını bir daha asla unutamayacağı bir felaket yaşadığının yüzünden okunduğunu anlatırken, Hopalıların kaygılarının ifadelerinden belli olduğunu belirtti.

Maçoğlu, mağdur Hopa halkının Halkevleri, ÖDP, Eğitim Sen ve HDP’nin inisiyatifiyle, dayanışmayla durumun üstesinden geldiğine ayrıca dikkat çekti.

‘İyi ki geldik’

Belediye olarak, kendilerinin yoksullara dağıtmak için yetiştirdikleri nohutlar ve bir tır su ile yaptıkları yardımı tevazu ile ve çekinerek anlatan Maçoğlu “Yaptığımız çok bir şey yok. Hopa halkı kendileri çok yol kat etmişti zaten. Gıdaya ihtiyaçları olmadığını daha önceden görüştüğümüzde öğrenmiştik. Sembolik olarak, dostlarımızla paylaşmak için çok az, 200-300 kilo ürettiğimiz gıdalardan getirdik. Aslen suya ihtiyaçları olduğunu biliyorduk. Bir tır da su getirdik. Biz Hopa halkının yanında olduğumuzu göstermek için buraya geldik. İyi ki geldik.  Diyalog kurmak güzeldi” diye konuştu.

Ovacık halkının Hopa’daki selle ilgili düşüncelerini sorduğumuz Belediye Başkanı, “Ovacık halkının, Dersim halkının da tüm Türkiye halkının olduğu gibi dayanışmacı yönü güçlü. Bize yardımları neden yaygınlaştırmadığımız eleştirisi geldi Ovacık halkından. Ancak biz de bizden talebin bu kadar olduğunu belirttik” diye yanıt verdi.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV