İdlib'de ateşkes başladı: Bölgede derin sessizlik

banner100

08 Ağustos 2020 Cumartesi

Türüt’ün FETÖ’den yargılanması devam eden eşi !

İdlib'de ateşkes başladı: Bölgede derin sessizlik

06 Mart 2020 Cuma 12:35
Bu haber 5849 kez okundu
İdlib'de ateşkes başladı: Bölgede derin sessizlik
 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında Moskova’da yapılan kritik görüşme sonucu varılan mutabakat kapsamında, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde ateşkes yürürlüğe girdi.

İdlib’de 34 askerin hayatını kaybettiği saldırı sonucu Ankara-Moskova hattında günlerdir süren İdlib temasları sonuçlandı. Türkiye, Rusya ile 3 maddelik mutabakata vardı. Mutabakat kapsamında ateşkes kararı alındı.

Ateşkes, 6 Mart 2020 saat 00.01 itibarıyla başladı.


HAREKETLİLİK YERİNİ SESSİZLİĞE BIRAKTI

Sınır hattında aylardır devam eden askeri hareketlilik yerini sessizliğe bıraktı. Silahların sustuğu, patlama selerinin kesildiği bölgede uçuşlar da durdu.

TRT Haber'in aktardığına göre Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) gözlemlediği sınır hattında sessizlik gece boyunca devam etti.


PAZAR GÜNÜ ORTAK DEVRİYE BAŞLAYACAK

Mutabakat kapsamında, M4 karayolunun kuzeyinde 6 kilometre ve güneyinde 6 kilometre derinliğinde bir güvenli koridor tesis edilecek.

M4 karayolunun bir bölümünde ortak devriyeler gerçekleştirilecek. Bölgede sükunetin devamlılığı için Türkiye ve Rusya askerleri tıpkı Fırat'ın doğusunda olduğu gibi bir araya gelecek. Pazar günü ortak devriyelere başlanacak. Masada sağlanan ateşkesin sahada gözetimi yapılacak.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV