Cizre bodrumlarında ölen çocuğun dosyası kapatıldı 194296559

kule reklam -->

20 Mayıs 2019 Pazartesi

Yaş Çay üreticisine ilk günden ŞOK.

Cizre bodrumlarında ölen çocuğun dosyası kapatıldı

rizenabiz468*60 -->
10 Haziran 2018 Pazar 10:10
Bu haber 512 kez okundu
Cizre bodrumlarında ölen çocuğun dosyası kapatıldı

 Şırnak'ın Cizre ilçesinde 14 Aralık 2015 ile 2 Mart 2016 tarihleri arasında ilan edilen 'sokağa çıkma yasağı' sırasında mahsur kaldıkları evlerin bodrumlarında yaşamını yitiren 60'ı aşkın kişinin ölümüne ilişkin açılan soruşturma dosyaları bir bir takipsizlikle sonuçlanıyor. Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 'yetkisizlik' kararı verilerek, dosyası Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilen 14 yaşındaki Hasan Ayaz'ın ölümüne ilişkin de takipsizlik kararı verildi.

VÜCUDUNDA BİRİNCİ DERECE YANIKLAR TESPİT EDİLDİ

 Otopsi raporunda ölüm nedeni, "Bomba ve benzeri mühimmat patlamasına bağlı (şarapnel parçası/yabancı cisim) isabetiyle husulü mümkün klavikula kırığı ile birlikte iç organ yaralanması ve yanık sonucu" olarak açıklanan Hasan Ayaz'ın ölümüne ilişkin açılan soruşturma dosyası yaklaşık 200 sayfadan oluştu. Birçok sayfası resmi kurum yazışmalarından oluşan dosyada yer alan 'Adli Ölü Muayene Tutanağı'nda ise Ayaz'ın tüm sırt ve bel kısmında yanıkların tespit edildiği belirtildi. Söz konusu raporda, kol ve bacak kısmında ise birinci derece yanıkların tespit edildiği bilgisine yer verildi.

SUÇ KAYDI DA TEŞHİS DE YOK AMA ÖRGÜT ÜYESİ İLAN EDİLDİ

Öte yandan Cizre İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı TEM Büro Amirliği tarafından hazırlanan 'Arşiv Araştırma Tutanağı' da dosyada yer aldı. Raporda, 'terör suçları' bakımında yapılan araştırmalar neticesinde Ayaz hakkında herhangi bir bilgi ve belgeye ulaşılmadığı kaydedildi. Yine, örgüt içerisinde faaliyet gösteren kişilerin fotoğraflarından yapılan teşhis tutanaklarında Ayaz'a ait bir teşhisin ya da beyanın bulunmadığı dile getirilen raporda, "Maktulün emniyet hizmetlerimizde kullanılan PolNet4 programının 'UYAP-KİHBİ-MSB (ASAL)' projesi üzerinden yapılan sistem sorgulaması neticesinde hakkında mahkemece herhangi bir yakalama kararı bulunmadığı ve herhangi bir suç kaydı veya kapalı/açık dava dosyası bunmadığı görülmüştür" denildi.

SAVCILIK: YASAKTA DIŞARI ÇIKMAK AĞIR KUSUR

Buna rağmen Hasan Ayaz'ı 'örgüt üyesi' ilan ederek, çatışmalara katıldığını ileri süren savcılık, güvenlik güçlerinin 'yetkili merci'den almış oldukları hukuka uygun bir emri yerine getirdiklerini ileri sürdü. Savcılık kararında, Ayaz'ın yakınları tarafından verilen ifadeleri hatırlatılarak, "…maktulün sokağa çıkma yasağının olduğu bir dönemde dışarı çıkmak suretiyle ağır kusuru olduğunun anlaşıldığı" denildi. 

'ÖRGÜT BAĞLANTISI TESPİT EDİLEMEMİŞSE DE...'

Diyarbakır Kriminal Polis Laboratuarı Müdürlüğü'nün raporlarına yer veren savcılık, 'takipsizlik' kararının gerekçesinde ise "…her ne kadar maktulün PKK/KCK terör örgütü ile bağlantısı tespit edilememiş ise de, tüm soruşturma evrakı kapsamında, olayda hukuka uygunluk sebebi bulunduğu anlaşılmıştır." (Mezopotamya Ajansı)

rizenabiz468*60 -->

    Yorumlar

rizenabiz300*250 -->
EN ÇOK YORUMLANANLAR
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
  • batman'da büyük insanlık buluştu..
  • Nabız Gazetesi - Rize Haber , Rize Haberleri, Bölge Haberleri, Karadeniz Haber, Artvin Haberleri - 29 Mayıs 2015 Manşeti
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV